25 Eylül 2021|Cumartesi,01:07:39
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 25.09.2021
DOLAR
8,8689 1,22
EURO
10,4740 1,60
ALTIN
499,21 1,68
BİTCOİN
$1,1150 28,46
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Semih Kaçar
Semih KaçarNegatiften Pozitife; Pozitif Psikoloji PERMA Modeli7 dakika da okunur
18 Mayıs 2021 - 10:37
18 Mayıs 2021 - 10:374 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
4 dakika da okunur
0 yorum

ABD'den Sakarya merkezli firmaya IŞİD yaptırımı

ABD Hazine Bakanlığı, IŞİD’e mali destek veren Türkiye’deki bazı kişi ve şirketlere yaptırım kararı aldı. Listede, daha önce El-Kaide ve IŞİD’de emirlik yaptığı belirtilen, Türkiye’de ise Sakarya Adapazarı’nda ikamet etmiş olan İdris el-Fay ile kardeşi İbrahim el-Fay ve bunların Sakarya’da kurduğu “El-Fay” adlı şirket var.

ABD'den Sakarya merkezli firmaya IŞİD yaptırımı

ABD hazine Bakanlığı, yayımladığı açıklamada, IŞİD’e mali destek veren suriye ve Türkiye’deki bazı kişi ve şirketlere yaptırım kararı alındığını duyurdu.

Açıklamada, Hatay Reyhanlı’da ikamet eden Suriye vatandaşı Alaa Khanfurah’ın 2019 ve 2020 boyunca, Suriye genelindeki IŞİD üyelerine para aktardığı belirtildi.

Listede ayrıca, daha önce El-Kaide ve IŞİD’de emirlik yaptığı belirtilen, Türkiye’de ise Sakarya Adapazarı’nda ikamet etmiş olan İdris el-Fay ile kardeşi İbrahim el-Fay ve bunların Sakarya’da kurduğu “El-Fay” adlı şirket var.

ABD Maliye Bakanlığı’na bağlı Yabancı Varlıkların Kontrolu Dairesi, IŞİD’le bağlantılı üç kişi ve bir şirkete yaptırımlar getirdi. Yaptırıma tabi olanlar arasında Türkiye’den faaliyet gösteren şirket ve kişiler bulunuyor.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, kara listeye alınan kişiler ve şirketin IŞİD’i uluslararası bağışçılardan oluşan bir ağa bağlamada kritik rol oynadığı ve terör örgütüne Ortadoğu’daki mali sisteme erişim imkanı sağladığı belirtildi.

ABD'de atılan adımın, yaklaşık 70 ülke ve uluslararası örgütü içeren IŞİD’le Mücadele Maliye Grubu’nun 14’üncü toplantısıyla aynı güne denk geldiği ve IŞİD’in uluslararası mali sisteme erişimini engelleme ve gelir kaynaklarını ortadan kaldırma çabalarını koordine etmede temel bir rol oynadığı kaydedildi.

Yabancı Varlıkların Kontrolü Dairesi Direktörü Andrea Gacki, Başkan Joe Biden yönetiminin IŞİD’in yeniden canlanmasını önlemek ve örgütün nerede olursa olsun tüm terör finansmanı ağlarına karşı harekete geçmeye kararlı olduğunu vurguladı. Gacki, Herkesin terör finansmanıyla mücadelede ortaya konan çabaları daha güçlendirmesi gerektiğinin altını çizdi.

El Fay şirketi ve İdris Ali Avad el Fay: . Halen Irak’ta gözaltında olduğu bilgisi verilen İdris el Fay’ın merkezi Türkiye’deki El Fay şirketini kullanarak IŞİD adına küresel çapta döviz dağıtımını yönettiği kaydedildi. El Fay şirketinin de yabancı bağışçılarla IŞİD arasında aracı olarak İdris el Fay tarafından kullanıldığı belirtildi. İdris el Fay’ın daha önce El Kaide ve IŞİD’de üst düzey konumlarda bulunduğu bilgisi de verildi.

İbrahim Ali Avad el Fay: El Fay şirketinin doğrudan ya da dolaylı olarak sahipliği ya da kontroluyla suçlanıyor. İbrahim el Fay’ın İdris el Fay’ın erkek kardeşi olduğu ve kardeşi olmadığı zaman El Fay şirketini idare ettiği belirtildi. El Fay kardeşlerin, kambiyo ve havaleler ağı yoluyla uluslararası kaynaklardan Irak ve Suriye’deki IŞİD unsurlarına fonlar gönderdiği kaydedildi.

Yaptırım listesine alınanların ABD’deki tüm mal varlıklarının bloke edildiği ve ABD vatandaşlarıyla ya da ABD’de işlem yapmalarının yasaklandığı belirtildi.

Şirketin Türk ortakları da var

Ticaret Sicil Gazetesi’nin verilerine göre, Sakarya Adapazarı’nda ikamet eden İdris el-Fay, Türk ortakları ile  2018’de  şirketi kurdu.  2019’da ise İdris el-Fay hisselerinin bir kısmını Suaad Salem’e devrediyor ve şirketin ortaklarının sayısı dörde yükseliyor.

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

İLGİLİ HABERLER

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç