15temmuzsbb
15 Temmuz 2020|Çarşamba,21:52:42
Kayıt yok.
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 15.07.2020
DOLAR
6,8682 0,06
EURO
7,8387 0,16
ALTIN
399,66 0,09
BİTCOİN
$9.257,4900 0,31
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Semih Kaçar
Semih KaçarDUNNING-KRUGER SENDROMLULAR VE YAŞAM5 dakika da okunur
22 Ekim 2019 - 12:29
22 Ekim 2019 - 12:292 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
2 dakika da okunur
0 yorum

‘Anadolu’da Tevhid Anlayışı’ OSM’de konuşuldu

Büyükşehir Belediyesi Ekim Kültür Sanat Etkinlikleri Anadolu Kültür Söyleşileri ‘Anadolu’da Tevhid Anlayışı’ adlı söyleşi programıyla devam etti.

‘Anadolu’da Tevhid Anlayışı’ OSM’de konuşuldu

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Ekim Kültür Sanat Etkinlikleri Anadolu Kültür Söyleşileri ‘Anadolu’da Tevhid Anlayışı’ adlı söyleşi programıyla devam etti. Ofis Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen etkinlikte Prof. Dr. Kenan Gürsoy konuşmacı olarak yer aldı. Programa çok sayıda kültür sanat dostu katıldı.

Tamamlayıcı terim: İrfan

Prof. Dr. Kenan Gürsoy, “Kültür dediğimiz zaman tabiata insanın insan olmak bakımından ilave ettiklerini alıyoruz. Bu tabiat alanında yaratılışın kendisine sunduğu imkanlardan istifade ederek kendinden kattıklarını alıyoruz. Bununla birlikte ortaya insani alan çıkıyor. Tarih, din, ahlak, inançlar, düşünce, felsefe gibi buna benzer insani alanlar ortaya çıkıyor. Bu bakımdan kültür bir yetişme, yetiştirme, toprağın üzerindeki bir mahsulü alma çabası anlamına da gelir. Bizim kültürümüzde bunun tamamlayıcı bir terimi var; İrfan. Bizim kültürümüzün en sonunda bir irfan hareketi olarak anlaşılması gerekir. Sanatı bakımından irfana doğru yönelen oluşturduğu bilimler tarafından irfana yönelen felsefesi, düşüncesi, tefekkürü itibariyle irfana doğru yönelen ve insan olmaklı bir irfan inşası olarak anılan bir kültürümüz var. 20. yüzyılda yaşamış bir düşünürümüz, “her halükarda tasavvuf ilimle, sanatla, felsefeyle irfan yolunda yürümektir” demiş. Ben bunu genelleştiriyorum ve Anadolu toprağı dediğim zaman irfandan bahsediyorum” dedi.

Etiketler :

MÜŞTERİ DEĞERLENDİRME ANKETİ

Sizce neler yapılmalı ?

Sonuçlar
Aramaktan Vazgeç