13 Ağustos 2020|Perşembe,19:22:03
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 13.08.2020
DOLAR
7,3383 0,06
EURO
8,6839 0,49
ALTIN
459,28 1,66
BİTCOİN
$11.498,6300 0,96
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
ÜlkÜ Bak Beslenme ve Diyet Uzmanı
ÜlkÜ Bak Beslenme ve Diyet UzmanıKurban Bayramı nda Dengeli ve Sağlıklı Beslenme5 dakika da okunur
07 Temmuz 2020 - 20:43
07 Temmuz 2020 - 20:434 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
4 dakika da okunur
0 yorum

Avukatlardan oturma eylemi

Çoklu Baroya tepki gösteren avukatlar Adapazarı 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda oturma eylemi yaptı.

Avukatlardan oturma eylemi

Polisin geniş güvenlik önlemleri altında yapılan eyleme katılan avukatlar, çoklu baronun büyük bir hata olduğunu yenilediler. Sakarya Baro Başkanı Abdurrahim Burak yaptığı basın açıklamasında, “Savunma hakkını bölmek, savunmayı zayıflatmak, savunmayı yok etmek, hukuk devletini yok etmek demektir” dedi.

Burak'ın okuduğu açıklama şöyle; "

Değerli basın mensupları, kıymetli meslektaşlarım ve kamuoyu, en son söyleyeceğimizi en başta söyleyelim. Savunma tarih boyunca susmadı, susmayacak. Çoklu baroya, paralel baroya sonuna kadar hayır diyoruz.

Biz, Sakarya Barosu olarak şunu bir kez daha söyleyelim, eğer bir avukat tek bir hakkından vazgeçerse, vatandaş tüm haklarından vazgeçer.

Türkiye’de 80 baro mevcut, biz 80 baro başkanı olarak Sakarya ve Ankara’daki eylemlerimizi sadece kendimiz için değil, hatta sadece mevcut sayısı 147 bine çıkan avukatlarımız için de değil, 82 milyon vatandaşımızın hakkı için de yaptık; savunma hakkı için, adaletin temini için, hukukun üstünlüğüne zarar gelmesin diye yaptık.

Meclisin önünde günlerce bekledik. Uykusuz kaldık, banklarda uyuduk, abluka altına alındık. Barolarla ilgili bir düzenleme Adalet Komisyonu’nda görüşülürken, tüm Baro Başkanları olarak milletin meclisine girmek istedik, barolarsa söz konusu, bizim sözümüz de dinlensin ve bizim görüşümüz doğrultusunda yasa oluşturulsun istedik çünkü barolar konusunda işin ehli bizleriz dedik ama dinletemedik.

Ancak tüm bu engellemelere rağmen vazgeçmedik, vazgeçmeyeceğiz. Yine buradayız.

Tüm kamuoyunun dikkatini şu hususa da çekmek istiyoruz. 80 Baronun 80’i de “Çoklu Baroya” karşıdır. Peki bu ne anlama geliyor? Aklın yolu bir olduğu gibi doğru da birdir. Biz 80 baro doğruyu haykırıyoruz ve Çoklu Baronun çok büyük bir yanlış olduğunu yine tekrarlıyoruz.

Barolar sadece bir meslek örgütü değildir, barolar yargının 3 kurucu unsurundan biri olan savunmanın örgütlendiği bir yargı kurumudur. Çoklu Baro düzenlemesi ile yargıya, çok büyük bir darbe vurulmuştur. En kısa zamanda bu yanlıştan dönülmesi gerekmektedir. Çoklu baro düzenlemesi ile hukuk, adalet, hukuk devleti ilkesi, özgürlükler, mesleki disiplin, siyasetten uzak yargı kurumu gibi kavramların içi tamamen boşalacak ve geriye sadece içi boş sözcükler kalacaktır.

Çoklu Baro düzenlemesi sadece avukatları ilgilendiren bir mesele değildir, yargının tamamını ve dolayısı ile vatandaşları da ilgilendiren bir meseledir ve bu düzenleme yargının iddia, savunma ve karardan oluşan 3 ayağını da kıracak ve topyekûn yargıya çok büyük zarar verecek bir düzenlemedir.

Yargıda savunmanın gücü ne kadar artarsa, yargı içinde adaletin varlığından o oranda bahsedebiliriz. Ancak çoklu baro, baroların siyasileşmesine neden olacak, baroların bağımsızlığını ortadan kaldıracak, barolar arası haksız bir rekabete neden olacak ve daha birçok olumsuzluğu da beraberinde getirecektir.

Biz avukatlar bu düzenleme ile hukuksuzluklar karşısında bir bütün olarak ses çıkaramayacak hale geleceğiz, biz ses çıkaramaz hale gelir isek, vatandaş nefes alamaz hale gelir.
Barolar, hukuk devletinin ve adil yargının olmazsa olmazı olan ‘savunma hakkı’nın tek temsilcisidir.

Savunma hakkını bölmek, savunmayı zayıflatmak, savunmayı yok etmek, hukuk devletini yok etmek demektir.

Sözümü başlangıç cümlelerimle bitiriyorum. Savunma susmadı, susmayacak ve çoklu baroya, paralel baroya sonuna kadar hayır

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

İLGİLİ HABERLER

MÜŞTERİ DEĞERLENDİRME ANKETİ

Sizce neler yapılmalı ?

Sonuçlar
Aramaktan Vazgeç