10 Ağustos 2020|Pazartesi,11:26:34
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 10.08.2020
DOLAR
7,3411 0,69
EURO
8,6456 1,32
ALTIN
479,76 0,58
BİTCOİN
$11.967,4100 2,23
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
ÜlkÜ Bak Beslenme ve Diyet Uzmanı
ÜlkÜ Bak Beslenme ve Diyet UzmanıKurban Bayramı nda Dengeli ve Sağlıklı Beslenme5 dakika da okunur
01 Ağustos 2020 - 02:11
01 Ağustos 2020 - 02:112 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
2 dakika da okunur
0 yorum

Bayramları zehir oldu!

Sapanca ilçesinde kestikleri büyükbaş hayvanın iç organlarından şüphelen vatandaşlar, veteriner hekimden yardım istedi. Veterinerin yaptığı kontrolde, hayvanda 'tüberküloz' hastalığı olduğunu öğrenen sahipleri şoke oldu.

Bayramları zehir oldu!

Sapanca'da kurban ibadetini yerine getirerek bir büyükbaş hayvan kesen vatandaşlar, hayvanın iç organlarını çıkardıklarında karaciğeri sarmış kabarcıkları fark ettiler.

Hayvan sahipleri durumdan şüphelenip Sakarya Veteriner Hekimler Odası eski Başkanı Mustafa Yıldız'a haber verdi.

Kesim yerine giden Yıldız, yaptığı incelemede hayvanda  'tüberküloz' hastalığı olduğunu tespit etti. Ardından hayvan sahibini İlçe Tarım Müdürlüğü'ne yönlendirdi.

Kestikleri hayvanın  'tüberküloz' hastalığı olduğunu duyunca şok yaşayan hayvan sahipleri, etleri toprağa gömerek imha etti.

KORONADAN DAHA TEHLİKELİ

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, tüberkülozun korona virüsten daha tehlikeli olduğuna işaret etti. Kurban kesen insanların tüberküloza karşı dikkatli olması gerektiğini dile getiren Yıldız; "Çok ciddi enfeksiyonlara yol açabiliyor. Özellikle kronik rahatsızlığı olan kişiler için tehlikeli. Kesim sırasında tespit edilirse derhal veteriner hekime ve İlçe Tarım'a bilgi verilmeli. Kesimi yapan kişiler kontrolden geçirilmeli. Kesim sırasında tüberkülozlu etlerden ve etlerin tüketilmesinden bulaşma riski çok yüksek. Böyle bir durumda mutlaka İlçe Tarım'a bilgi verilmeli. Tarım Müdürlüklerinde nöbetçi veteriner hekimler bulunuyor. Bu veteriner hekimlerin vereceği bilgi doğrultusunda hareket edilmeli. Veteriner hekim kontrolünde hastalık yayılmamış ise hayvanın eti kavurma olarak tüketilmeli. Kıyma olarak asla tüketilmemeli. Şayet hastalık yayılmış ise eti kesinlikle tüketilmemeli." dedi.

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

İLGİLİ HABERLER

MÜŞTERİ DEĞERLENDİRME ANKETİ

Sizce neler yapılmalı ?

Sonuçlar
Aramaktan Vazgeç