21 Temmuz 2024|Pazar,00:51:24
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 21.07.2024
DOLAR
33,0413 0,11
EURO
35,9402 0,60
ALTIN
2.546,09 2,11
BİTCOİN
$67.041 0,05
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Ş. Mahir Tuna
Ş. Mahir TunaKIYMETİ BİLİNMEYEN BAYRAM GECESİ!5 dakika da okunur
30 Haziran 2024 - 12:05
30 Haziran 2024 - 12:053 dakika da okunur 1 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
Toprak Turizm
  • PAYLAŞ
3 dakika da okunur
1 yorum

Depozito İade Sistemi'nde atık şişeler için geri ödeme

Depoizto İade Sistemi kapsamında 0,1-3 litre arasındaki her türlü atık şişe için 25 kuruşluk geri ödeme yapılacak.

Depozito İade Sistemi'nde atık şişeler için geri ödeme
Toprak Turizm


Ayrıca bu sistem sayesinde 520 milyon euroluk ekonomik kazanç hedefleniyor.

Sıfır Atık projesi kapsamında devreye girecek olan depozito İade Sistemi'yle atıklarla ilgili yeni bir kazanım sağlanmış olacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yürütülen proje, sıfır atık hedefine ulaşmada en kritik dönemeçlerden biri olacak.

Sıfır Atık Projesi'nin yeni bir adımı olan depozito İade Sistemi kapsamında ayrıca, 0,1-3 litre arasındaki her türlü atık şişe için 25 kuruşluk geri ödeme yapılacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Türkiye Çevre Ajansı’nın yönetiminde çalışmaları sürdürülen depozito Yönetim Sistemi’ne (DYS) 1 Ocak 2025 itibarıyla başlanması hedefleniyor.

Birçok bölgede hizmete girecek

4 sene içinde akıllı makineler, AVM'lerden otellere, belediyelerden şehir meydanlarına kadar insanların yoğun olduğu birçok bölgede hizmete açılacak. Mobil uygulama ile vatandaşlar ilk olarak kendisini ve kullanıcı adını makineye tanıtacak.

25 kuruşluk bedel, e-cüzdana aktarılacak

depozito makinesi alıma hazır duruma geçince atık ürün, makineye atılacak. Şişe başına 25 kuruşluk depozito bedeli, vatandaşın mobil uygulamadaki hesabına yani e-cüzdanına anında aktarılacak. E-cüzdanda bu tutarlar biriktirilip anlaşmalı noktalarda toplu kullanılabilecek.

Akıllı telefon kullanmayı tercih etmeyen vatandaşlar için ise alternatif bir formül planlandı. Bu kapsamda mobil uygulamanın haricinde depozito makinesi tarafından fişler de verilecek. Bu fişler ile de sistemde tanımlı olan iş yerlerinden alışveriş yapılabilecek.

520 milyon euroluk ekonomik kazanç

depozito Yönetim Sistemi ile hammaddeden toplanılacak malzemeye, lojistikten enerji tasarrufuna kadar birçok kalemde yıllık toplam 520 milyon euroluk ekonomik kazanç hedefleniyor.

Ayrıca bu proje ile senelik 37 bin ton sera gazı salınımının da önüne geçilecek. Yurt genelinde 6.3 milyon metreküp düzenli depolama alanından tasarruf sağlanacak. 1.3 milyar kilovatsaat enerji ve 3.6 milyon varil petrol tasarrufu sağlanacak.

YORUMLAR (1)
Fatime köle
Fatime köle

Geç kalınmış bir karar. Okadar şişe çöpe gidiyor.ülke ekonomisine katkı olabilirdi ama olsun. Zararın neresinden dönersen kardır

CEVAPLA

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

İLGİLİ HABERLER

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç