Bisiklet Vadisi
20 Ağustos 2022|Cumartesi,05:35:43
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 20.08.2022
DOLAR
18,0876
EURO
18,1625
ALTIN
1.016,26
BİTCOİN
$0,2358 13,53
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Ş. Mahir Tuna
Ş. Mahir TunaCAMİ ŞADIRVANLARI VE OKULLARIN BASKET POTALARI6 dakika da okunur
27 Temmuz 2022 - 10:11
27 Temmuz 2022 - 10:112 dakika da okunur 1 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
MARMARA GÖZ
  • PAYLAŞ
2 dakika da okunur
1 yorum

Diyanet'ten hayat pahalılığına karşı fetva

Din İşleri Yüksek Kurulu, “Ticarette kâr haddi var mı?” sorusuna son dönemde fiyatlarda yaşanan artışlara değinerek hadisle cevap verdi.

Diyanet'ten hayat pahalılığına karşı fetva
MARMARA GÖZ


diyanet İşleri Başkanlığı’nın dini konulardaki en yüksek karar ve danışma organı olan Din İşleri Yüksek Kurulu, hayat pahalılığına ilişkin dikkat çeken bir hadis paylaştı.

“Ticarette kâr haddi var mı?” sorusu üzerine verilen fetvada, “İslam dininin, alım satım akitlerinde kesin bir kâr haddi koymadığı, bunu piyasa şartlarına bıraktığı” belirtildi.

Ancak fetvada yer verilen bir hadis ise dikkat çekti.

"Darlık ve bolluk veren, rızıklandıran Allah'tır"

Paylaşılan fetvada yer alan Hadis-i Şerif şu şekilde:

"Konuyla ilgili olarak Allah Resulü, fiyatlar artmaya başladığında kendisinden bu duruma müdahale etmesi istendiğinde şöyle buyurmuştur, ‘Şüphe yok ki fiyatları tayin eden, darlık ve bolluk veren, rızıklandıran ancak Allah’tır. Ben sizden herhangi birinin malına ve canına yapmış olduğum bir haksızlık sebebiyle o kimsenin hakkını benden ister olduğu halde, Rabbime kavuşmak istemem."

Öte yandan fetvada, piyasada suistimaller olduğu, karaborsacıların devreye girerek halkı mağdur ettikleri, özellikle halkın zaruri ihtiyaçları sayılabilecek mallarda aşırı fiyat artışları yaşandığı durumlarda, kamu otoritesinin fiyatlara müdahale etme yetkisinin olduğu da vurgulandı.

YORUMLAR (1)
çetin
çetin

peki ya yer altı yer üstü ve etrafı denizlerle çevrili bir.ulkede yanlış yatırım yanlış politika ve hatalı kararlar sonucu o bereketli topraklarda o.raflardaki ürünlere ulaşamayan insanların ulaşamama sebebi olan politikaları destekleyince kul hakkına girmiyordu insanlar bunu diyanete sordum ve evet girer diye fetva geldi buna.ne.diyecek diyanet

CEVAPLA

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç