17 Mayıs 2021|Pazartesi,22:23:44
  • Nöbetçi Eczane:
  • AİLE Eczanesi
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 17.05.2021
DOLAR
8,3190 1,61
EURO
10,1239 1,43
ALTIN
499,27 0,37
BİTCOİN
$44.122,75 3,19
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Semih Kaçar
Semih KaçarAHLAK GELİŞİMİ PERSPEKTİFİNDE İNSAN; LAWRANCE KOHLBERG PRAGMATİZMİ5 dakika da okunur
01 Mart 2021 - 11:32
01 Mart 2021 - 11:323 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
3 dakika da okunur
0 yorum

Esnafın beklediği formül bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık edeceği yeni kabine toplantısında gözler Yüz yüze eğitim ve kafe, lokanta, restoranların açılmasıyla ilgili normalleşme kararlarında olacak. Vaka artışları nedeniyle ertelenmek zorunda kalınan açılışlar için yeni bir formül masada.

Esnafın beklediği formül bulundu

Normalleşme planı kapsamında açılacak olan yerleri ve yüz yüze eğitimle ilgili alınacak kararlar için gözlerin çevrildiği cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nden nasıl bir açıklama yapılacağı merakla beklenirken özellikle yemek sektöründeki esnafın beklediği müjdeli haber için yoğun mesai harcanıyor.

Bu kapsamda vakalar nedeniyle ertelenen açılışlara ilişkin bir formül daha üretildi.

Kovid-19'la mücadele sürecinde yeni normalleşmeye geçilirken tedbir elden bırakılmayacak. Restoran ve kafelerin pozitif vaka takibini kolaylaştıracak şekilde açılması gündemde.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak Cumhurbaşkanlığı Kabinesi ikinci kez yeni normale geçişin yol haritasını belirleyecek.

AŞILAMA TÜM OLUMSUZLUKLARIN KARŞISINDA

Vakalar sık sık artışa geçerek ilgili kurul ve bakanlıkların işini zorlaştırsa da korona virüsle mücadelede en büyük silah olan aşılama oranlarının da artması ile kısıtlamalarda esnekliklerin etap etap uygulamaya geçirilmesi düşünülüyor.

ANKARA VE İSTANBUL'DA YASAKLARIN KALKMASI ZAMAN ALACAK GİBİ

Ankara ve İstanbul gibi büyük şehirlerde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlamaların kaldırılmasının mart ayının ikinci yarısına bırakılacağı konuşuluyor.

EN SON BAR VE GECE KULÜPLERİ: Kısıtlamalarda en son esnetmenin ise bar ve gece kulüplerinde olması planlanıyor. Buraların ancak Haziran ayı ile birlikte açılmasının mümkün olabileceği belirtiliyor.

KRİTİK EŞİK 20 BİN: Türkiye açısından kritik eşit günlük vaka sayısında 20-25 bin olarak kabul ediliyor. Bu sayısı geçmesi halinde sağlık sistemi hastalara hizmet vermekte zorlanandaysa başlıyor. Kısıtlama ve esnetme kararlarının bölgelerde alınmasının vaka sayısının çok yükselmesini önleyeceği öngörülüyor. Mutant virüslerde bulaş hızlı olsa da hastalık ağır seyretmiyor.

ESNEMEDE İKİ ENDİŞE: Esneme kararlarının illere göre alınması iki endişe neden oldu. Bunlardan ilki kısıtlamaların kaldırıldığı ile komşu illerden akın yaşanması. Bunun önlenmesi için sınırda kontrollerin de arttırılması, denetim iyi yapılması hatta HES kodu istenmesi üzerinde duruluyor. İkincisi ise il yönetimlerinin esneme için esnaf başta olmak üzere çeşitli kesimlerden talep gelmesi.

AÇILMAYA EN YAKIN OLAN İLLER

Hakkari, Muş, Batman, Iğdır ve Şırnak gibi vaka sayısı yüz binde 10'un altında olan iller maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak açılabilecekler. Ancak sıkı takip edilecekler. 14 günlük takip sonrasında korona virüsü vaka sayılarında artış olursa bu illerde yeniden kapanma olabilecek.

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

İLGİLİ HABERLER

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç