16 Nisan 2021|Cuma,14:41:15
  • Nöbetçi Eczane:
  • ATASOY Eczanesi
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 16.04.2021
DOLAR
8,0698 0,78
EURO
9,6762 0,73
ALTIN
461,19 1,56
BİTCOİN
$60.613,88 2,81
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Semih Kaçar
Semih KaçarAHLAK GELİŞİMİ PERSPEKTİFİNDE İNSAN; LAWRANCE KOHLBERG PRAGMATİZMİ5 dakika da okunur
02 Eylül 2020 - 11:11
02 Eylül 2020 - 11:113 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
3 dakika da okunur
0 yorum

Grip aşısı için sıraya girdiler

Bilim insanlarının grip aşısı uyarıları sürerken yurttaş aşı olabilmek için önlemini şimdiden ‘sıraya girmekte’ buldu.

Grip aşısı için sıraya girdiler

Sonbahar geldi, grip kapıya dayandı. Uzmanlar gripten korunmak için aşı olunması gerektiği konusunda uyarılarını sürdürürken vatandaşlar, eczanelerde bulunmayan grip aşısı için şimdiden sıraya girdi.

Eczacılara göre astım, kalp ve migren gibi hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların stok problemi hâlâ çözülmedi. Bunlara bir de pandemi döneminde daha da ihtiyaç duyulan vitaminler eklendi.

ARAMAYA BAŞLAYACAĞIZ

Eczacı Onur Uran, 2 haftada 20 kişinin grip aşısı için sıraya girdiğini söyledi: “Eczanemizde zatürre ve grip aşıları için birer liste yaptık, insanlar artık isim yazdırıyorlar, aşılar geldiklerinde insanları aramaya başlayacağız. Bunu birçok eczane yapıyor. İnsanlar artık öğrenmiş.” Vitaminlerde hâlâ yeterli stokla çalışamadıklarını kaydeden Uran, “Normalde kış alımlarımızı bu aylarda yapmaya başlarız. Ama şu an firmalarda ürün yok. En çok kullanılan vitaminler de bulunmuyor. Firmayla konuştuğumuzda eylül, ekim gibi geleceklerini söylüyorlar ama kısıtlı sayıda dağıtılacak her eczaneye” ifadelerini kullandı.

Eczane çalışanı Murat Kekeç ise, eczanelere gelen ilaçların yetmediğini belirtti. Kekeç, “Birçok firma artık çok önemli ilaçları getirtemiyor. Kalp ilaçları, astım ilaçları, göz ilaçları bunların içerisinde. İki senedir herhangi bir değişiklik olmadı. Yerine gelen ilaçlar da yetişmiyor” dedi.

32 KİŞİ İSİM YAZDIRDI

Kekeç, sözlerini şöyle noktaladı: “Hastaların telefonunu alıyoruz. Geldiği zaman sıraya alacağız, aşıları vereceğiz. Ama yine ciddi bir sıkıntı yaşanacağını düşünüyorum. Çünkü çok talep var, muhtemelen yine az gelecektir. Bir haftada şu anda 32 kişi oldu.”

Anadolu Eczacıları Başkanı Onur Tokel de, her gün farklı bir ilacın piyasada bulunmadığına dair bilgileri kendisinin de duyduğunu söyledi: “Grip aşısı için erken ama Covid-19’dan dolayı bir an önce grip aşısı yaptırma telaşı var. Talep bu sene daha erken başladı.”

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç