25 Eylül 2021|Cumartesi,01:05:24
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 25.09.2021
DOLAR
8,8689 1,22
EURO
10,4740 1,60
ALTIN
499,21 1,68
BİTCOİN
$1,1154 28,50
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Semih Kaçar
Semih KaçarNegatiften Pozitife; Pozitif Psikoloji PERMA Modeli7 dakika da okunur
31 Mart 2021 - 16:06
31 Mart 2021 - 16:063 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
3 dakika da okunur
0 yorum

Hendek Hakimi için HSK inceleme başlattı

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi mağdur olduğu davada zorla mahkemeye getirmeye çalışan hakimle ilgili HSK harekete geçti. Hakim hakkında inceleme izni verilerek müfettiş görevlendirildi.

Hendek Hakimi için HSK inceleme başlattı

Twitter'da hakarete uğrayan mhp Genel başkanı Devlet Bahçeli'nin mağdur olduğu davada zorunlu olmamasına rağmen Sakarya'nın Hendek İlçe Adliyesinde görevli hakim , Ankara Adliyesi'ne talimat yazıp Devlet Bahçeli'nin mahkemeye gelip beyanda bulunmasını, gelmezse hakkında zorla getirilme kararı çıkarılmasını istedi. O hakim için Hakimler ve Savcılar Kurulu harekete geçti. Hakim hakkında inceleme izni verilerek müfettiş görevlendirildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye Twitter üzerinden yapılan bir hakaret sebebiyle Sakarya Hendek 1. Asliye Ceza Mahkemesi'nde şüpheli hakkında kamu davası açıldı. Mahkemenin hakimi , Ankara 19. Asliye Ceza Mahkemesi'ne talimat yazarak Bahçeli'nin beyanının alınması, gelmediği takdirde zorla getirilmesini istedi.

"SİYASİ PARTİ GENEL BAŞKANI VE MİLLETVEKİLİ"

Bu talimat Ankara 19. Asliye Ceza Mahkemesi'ne düştüğünde ise çok daha tecrübeli olan bu mahkemenin hakimi tarafından garipsendi. Hendek 1. Asliye Ceza Mahkemesi'ne yapılan cevabi yazıya da Hakim , mağdurun bir siyasi partinin genel başkanı ve milletvekili olması, olaya ilişkin doğrudan bir görgüsünün bulunmaması ve suçun da uzlaşmaya tabi olmaması hususları gözetilerek istinabe evrakının yeniden değerlendirilmesini istedi.

O HAKİM HAKKINDA İNCELEME BAŞLATILDI

Hendek 1. Asliye Ceza Mahkemesi, bu yazıya karşılık ise Bahçeli'nin beyanının alınmasında ısrar etti.

Yazıda hakim "Her ne kadar müşteki milletvekili ve bir siyasi partinin genel başkanı olsa da, kanun ve yargılama önünde normal bir Türk vatandaşından hiçbir ayrıcalığı yoktur. Kanunun getirmiş olduğu uygulama ise müştekinin mahkemece beyanının alınması usulüdür. Bu nedenle yazmış olduğumuz talimat gereğince müştekiye bizzat davetiye çıkartılarak mahkemenizce ifadesi alınmak suretiyle şikayet ve delillerinin sorulması yahut mahkemenize şikayet ve delillerine ilişkin kendisi veya vekili aracılığıyla dilekçe sunar ise de sunmuş olduğu dilekçe ile birlikte talimat yazımızın kapatılarak mahkememize iadesi rica olunur" denildi.

Kararın ardından Hakim ve Savcılar Kurulu harekete geçti. MHP lideri Devlet Bahçeli'ye duruşmaya katılma zorunluluğu olmadığı halde zorla getirilme kararı çıkarılmasını isteyen Hendek 1. Asliye Ceza Mahkemesi hakimi hakkında inceleme yapılması için HSK Müfettişi görevlendirildi.

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç