14 Temmuz 2020|Salı,21:43:13
Kayıt yok.
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 12.07.2020
DOLAR
6,8627 0,02
EURO
7,7740 0,32
ALTIN
397,05 0,19
BİTCOİN
$9.260,7500 0,48
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Semih Kaçar
Semih KaçarDUNNING-KRUGER SENDROMLULAR VE YAŞAM5 dakika da okunur
30 Ocak 2020 - 18:16
30 Ocak 2020 - 18:162 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
2 dakika da okunur
0 yorum

Jeotermal için ilk sondaj vuruldu

Karapürçek'te kurulan Jeotermal Sera ve Pazarlama Kooperatifi, Çeşmebaşı Mahallesi'nde jeotermal için sondaj çalışmasına başladı.

Jeotermal için ilk sondaj vuruldu

Jeotermal kaynakların seracılık faaliyetlerinde kullanılması amacıyla kurulan Jeotermal Sera ve Pazarlama Kooperatifi, kaynak bulmak için ilk sondaj çalışmasını hayata geçirdi. 
 
Bu kapsamda Çeşmebaşı Mahallesi'nde ilk sondaj vuruldu. 
 
Kadir Kağan Akman, yaptığı açıklamada, hedeflerinin yüzde yüz doğal üretim olduğunu vurguladı. 
 
Çiftçiyi üretici pozisyonuna getirmeyi ve planlı sebze ve meyve üretimi yapmaya odaklandıklarını kaydeden Akman; " En önemli girdi olan ısıtma maliyetinin düşürülmesi için jeotermal kaynağı kullanacağız.Söz konusu yer altı kaynağının kış aylarında ısıtma, yaz aylarında ise örtü altında soğutmada kullanılmasıyla yılın 11 ayında üretim yapılması sağlanabiliyor. Yılın tamamına yakınında yapılan sera üretimiyle hem ürünlerdeki arz açığının azaltılması hem de gıda fiyatlarının dengelenmesi amaçlanıyor" dedi.
 
Jeotermalın daha ucuz ısıtma sağlayan, yerli ve çevreci bir kaynak olduğunu vurgulayan Akman, şunları kaydetti; "Jeotermal seralar, doğal gaza göre daha ucuz maliyetle ısıtma sağlıyor. Bunun için de en uygun kaynak jeotermal enerji. Bu kaynak her yerde yok. Ancak bulunan yerlerde jeotermal kuyusu açmak, suyu bulmak ve onu ısı olarak serada kullanmak ekonomik oluyor. Jeotermal suyun içinde karbondioksit var. Bu karbondioksidi ayırıp sera atmosferine verince gübreleme yapılmış oluyor. Sera gübrelemesiyle verim yüzde 30-40 artıyor. Bitkiyi büyütücü ilaçlar kullanmaya gerek olmuyor.”

Etiketler :

MÜŞTERİ DEĞERLENDİRME ANKETİ

Sizce neler yapılmalı ?

Sonuçlar
Aramaktan Vazgeç