03 Mart 2021|Çarşamba,15:37:49
  • Nöbetçi Eczane:
  • KOŞUTAN Eczanesi
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 03.03.2021
DOLAR
7,3693 0,12
EURO
8,8921 0,12
ALTIN
408,87 0,30
BİTCOİN
$0,0000 0,00
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Tacettin Furuncuoğlu
Tacettin FuruncuoğluUFUKTA UMUT IŞIĞI3 dakika da okunur
23 Ocak 2021 - 15:13
23 Ocak 2021 - 15:133 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
3 dakika da okunur
0 yorum

Kiralayacağınız evin deprem riskini sorgulayabileceksiniz

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı son dönemde yoğun şikayet yaşanmasına neden olan uyanık ev sahipleri nedeniyle harekete geçti. Özellikle de İzmir ve Elazığ depremi sonrasında hasar alan binalarda evi olan ev sahipleri kiraya çıkarken bu evleri ucuz fiyatlarla kiraya vermeye başlamıştı. Bakanlık hasarlı binada kiralık daire ilanları için harekete geçti.

Kiralayacağınız evin deprem riskini sorgulayabileceksiniz

Uzmanların yorgun bina olarak adlandırdığı Sakarya'daki depremi yaşamış çok katlı binalardan daire kiralayacaklar da evin deprem riskini öğrenebilecek.

Son dönemde ülkemizde yaşanan depremler sonrasında kentsel dönüşüm konusu bir kere daha kamuoyunun en çok konuşulan konuları arasına girmişti. Elazığ ve izmir depremleri ile yıkım yaşayan şehirlerde kentsel dönüşüm süreci hızlandırılırken depremde hasar gören binalarda bulunan evlerin ucuz fiyatlarla kiraya verilmesi büyük tepki çekmişti.

ÇEVRE VE ŞEHİRCİLİK BAKANLIĞI HASARLI BİNALAR İÇİN DEVREDE! ARTIK EV SAHİPLERİ KİRALIK DAİRE İLANLARI İLE HASARI GİDERMEDEN KİRAYA VEREMEYECEK

Yaşanan deprem sonrasında Elazığ ve İzmir'de çok sayıda binada Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından denetim yapılmış, depremde ağır hasar alan binalar için yıkım kararı çıkmış, orta ve az hasarlı binalarda da güçlendirme çalışması kararı çıkmıştı. Süreçte bazı ev sahiplerinin hasarlı olan binalardan taşındıkları ancak bu evleri düşük fiyatlarla kiraya verdikleri ortaya çıkarıldı.

Sabah Gazetesi yazarı Zübeyde Yalçın tarafından yapılan habere göre, yaşanan şikayetlerin artması üzerine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni bir çalışmaya başladı. Yapılan çalışma kapsamında hasarlı olduğu için kendi taşındığı evi kişinin kiraya vermesi engellenecek. Hasar tespit raporu tutulan binalar denetimden geçirilecek ve bu binada bulunan sorun ortadan kaldırılmadan binada bulunan dairenin kiraya verilmesi engellenecek.

BİNA KİMLİK SİSTEMİ ÜZERİNDEN KİRACI TAŞINACAĞI EVİN DEPREM RİSKİNİ GÖRÜNTÜLEYECEK!

Yapı Denetim Sistemi uygulamasında olduğu gibi bakanlık elektronik ortamda periyodik kontrol yapacak. Vatandaş ise Bina Kimlik Sistemi BKS uygulaması üzerinden vatandaş kiralamak istediği evin durumu hakkında bilgi alacak.

Riskli yapı olarak tespit edilen binalar sistemden görüntülenecek ve bu sayede vatandaş deprem riski olan ev hakkında önceden bilgi alarak kiralamaktan kurtulmuş olacak. Sakarya'daki depremi yaşamış çok katlı binalardan daire kiralayacaklar da evin deprem riskini öğrenebilecek.

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç