17 Ocak 2021|Pazar,00:45:45
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 17.01.2021
DOLAR
7,4654 1,25
EURO
9,1057 0,89
ALTIN
443,21 1,17
BİTCOİN
$36.280,0000 0,12
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Tacettin Furuncuoğlu
Tacettin FuruncuoğluKARAMBOLE3 dakika da okunur
01 Ağustos 2020 - 22:34
01 Ağustos 2020 - 22:343 dakika da okunur 1 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
3 dakika da okunur
1 yorum

Koparana 73 bin lira ceza var!

Endemik bir bitki türü olan likya kum zambağı, Dünya Koruma Birliği tarafından nesli tehlike altında olan türler kategorisinde yer alıyor.

Koparana 73 bin lira ceza var!

Avrupa ve Türkiye’nin en zengin doğal alanlarından Karadeniz sahilleri, endemik ve nesli tehlike altında bir tür olan likya kum zambaklarıyla süslendi.

Önceki yıllara göre giderek azalan kum zambakları, bilinçsiz sahil kullanımı ve kökünden koparıp götürenler yüzünden yok oluyor.

Her yıl temmuz sonunda başlayıp ekim ayının ortalarına kadar Karadeniz’in incisi Sinop’un sahillerini süsleyen likya kum zambakları, geçen yıllara göre azalmış olsa da yine çiçeklendi.

LİKYA KUM ZAMBAKLARININ NESLİ TEHLİKE ALTINDA

Hem kokusu hem görüntüsüyle Sinop sahillerini süsleyen likya kum zambakları, nesli tehlike altındaki hassas türler arasında gösteriliyor.

Koruma altına alınma kararı da bulunan ve sahil şeridindeki kumsallarda açan likya kum zambağı, sahillerdeki yapılaşma, bilinçsiz sahil kullanımı, şezlong ve benzeri yapılarla sahillerin doldurulması, çadırcılar gibi nedenlerle yok olma tehlikesi yaşıyor.

Bazı vatandaşlar ise sahillerde gördükleri kum zambaklarını kökleyip evlerinin bahçesine götürüyor.

ENDEMİK BİR BİTKİ TÜRÜ

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, "Kum zambağı nergisgiller familyasından soğanlı ve kıyı kumullarında yetişen bir bitki türüdür. Çok yıllıktır, görüldüğü gibi şerit şeklinde uzun yaprakları var. Yaklaşık 45 santim uzunluğunda yaprakları var. Beyaz çiçekleri olan çok güzel bir bitki. Endemik bir bitki türü. Bu bitki türü, Dünya Koruma Birliği tarafından nesli tehlike altında olan türler kategorisinde yer almaktadır. Bu bitki türü Sinop ilimizde özellikle Sarıkum ve Akliman sahillerinde çok yaygın olarak yetiştiğini görmekteyiz.

Bunu korumak için Doğa Koruma ve Milli Parklar olarak zaman zaman okullarda köylerde biyoçeşitlilik ve biyokaçakçılık eğitimlerimiz oluyor. Bu konularda gerekli uyarıları yapıyoruz. Bunun dışında yerel ve ulusal gerek sosyal medyadan bu konuda hassasiyeti artırmak adına ve tanınırlığını artırmak adına bu gerekli uyarıları yapıyoruz. Aynı zamanda çok yoğun olan yerlerde işaretlemeler yapmak suretiyle ve buralarda uyarı tabelaları yaparak insanların bunlara zarar vermemesi için çalışmalar yapıyoruz.

ÇEVRE KANUNU'NA GÖRE CEZASI 73 BİN LİRA

Bahsettiğim gibi nesli tehlike altında olan türler kategorisinde yer aldığı için Çevre Kanunu'nun ilgili maddesince biyoçeşitliliği tahrip etmekten büyük bir idari cezası yaptırımı var. Bu senenin güncellenmiş fiyatı ile yaklaşık 73 bin lira gibi bir para cezası var. Bunun için bu bitkilere vatandaşlarımızın zarar vermemesi, tahrip etmemesi için ben bu vesileyle tekrar uyarmak istiyorum. Bu konudaki hassasiyetlerinden dolayı da bütün vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum." dedi.

YORUMLAR (1)
Harun
Harun

Cicegi kopar 73000tl ceza cevregi kirlet zehirle copunu dok, bunun cezasi ne kadar? Adalete bak.... Cözemediniz birtürlü su anlamsiz kanunlari. Neyin kafasi bu

CEVAPLA

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

İLGİLİ HABERLER

Aramaktan Vazgeç