16 Nisan 2021|Cuma,14:18:27
  • Nöbetçi Eczane:
  • ATASOY Eczanesi
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 16.04.2021
DOLAR
8,0606 0,67
EURO
9,6682 0,65
ALTIN
460,60 1,43
BİTCOİN
$60.363,63 3,02
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Semih Kaçar
Semih KaçarAHLAK GELİŞİMİ PERSPEKTİFİNDE İNSAN; LAWRANCE KOHLBERG PRAGMATİZMİ5 dakika da okunur
01 Mart 2021 - 21:52
01 Mart 2021 - 21:523 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
3 dakika da okunur
0 yorum

Normalleşmede alınan yeni kararların tablolu açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, korona virüsle mücadelede yeni kontrollü normalleşme sürecini açıkladı. Şehirler düşük riskli, orta riskli, yüksek riskli ve çok yüksek riskli olarak ayrıldı. Normalleşme ile ilgili alınan kararlarla ilgili hazırladığımız tablo haberimizde...

Normalleşmede alınan yeni kararların tablolu açıklaması

Kabine toplantısı cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleştirildi.

Erdoğan, 3,5 saat süren toplantı sonrası normalleşme sürecinde alınan kararları açıkladı.

Açıklanan yeni kararlarla Sağlık Bakanlığı 100.000 nüfusa düşen vaka sayısı başta olmak üzere çeşitli kriterlere göre illeri sınıflandırdı. Bu değerlendirme ile 81 şehir düşük riskli mavi, orta riskli sarı, yüksek riskli turuncu ve çok yüksek riskli kırmızı olarak renkleri ayrıldı. Her hafta risk durumuna göre iller renkleri yeniden tespit edilecek.

Ayrıca her iki haftada bir de normalleşme uygulaması güncellenecek Valilikler başkanlığındaki il hıfzıssıhha kurulları bu güncellemeye göre uygulamayı gözden geçirecek ve yeni düzenlemelere gidecek.

Buna göre hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması düşük ve orta riskli illerde tamamen kalkarken yüksek ve çok yüksek riskli illerde bir müddet daha pazar günü devam edecek.

 Ülkenin tamamında süren akşam 21.00 ile sabah 5.00 arasındaki sokağa çıkma sınırlaması ise sürecek.

Restoran lokanta kafeterya tatlıcı pastane kıraathane çay bahçesi gibi yerler çok yüksek riskli iller dışında Türkiye genelinde faaliyetlerini sabah 07.00 ile akşam 19.00 saatleri arasında %50 kapasiteyle sürdürebilecek.

Halı saha, yüzme havuzu ve benzeri tesisler düşük ve orta riskli illerimizde sabah 09:00 ile akşam 19:00 arasında faaliyet gösterebilecek.

65 YAŞ ÜSTÜ VE 20 YAŞ ALTINA İYİ HABER

Kamunun çalışma saatleri tüm Türkiye'de normale döndürülecek, ihtiyaç halinde valilikler farklı düzenlemeler yapabilecek.

Sokağa çıkma saatleri sınırlı olan 65 yaş üstü ve 20 yaş altı grubundaki vatandaşlarla ilgili düzenleme düşük ve orta riskli illerimizde kaldırılırken yüksek ve çok yüksek riski sınıftaki illerde ise sokağa çıkma süresi artırılacak.

Nikah ve nikah merasimi şeklindeki düğünler düşük ve orta riskli illerde 100 kişi yüksek ve çok riskli bölgelerde 50 kişiyi geçmemek ve 1 saati aşmamak kaydıyla yapılabilecek.

Sivil toplum kuruluşları meslek odaları kooperatifler ve benzeri kuruluşların genel kurulları düşük orta ve yüksek riskli illerde katılımı 300 kişiyi geçmeyecek şekilde yapılabilecek.

Buna göre okullarda kademeli olarak yüz yüze eğitime geçilecek. Okullar Türkiye genelindeki tüm okul öncesi eğitim kurumlarında ilkokullarda 8. ve 12. sınıflarda eğitim öğretime açılacak.

Düşük ve orta riskli illerde ilaveten ortaokullar ve liseler dahil diğer kademelerde de eğitim öğretime başlanacak.

Yüksek ve çok yüksek riskli illerimizde ise genel uygulamanın dışında sadece liselerdeki yüz yüze sınavlar yapılacak.

İşte normalleşme tablosu; "

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç