10 Ağustos 2020|Pazartesi,23:21:39
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 10.08.2020
DOLAR
7,3344 0,60
EURO
8,6134 0,95
ALTIN
477,56 0,11
BİTCOİN
$11.854,3800 1,78
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
ÜlkÜ Bak Beslenme ve Diyet Uzmanı
ÜlkÜ Bak Beslenme ve Diyet UzmanıKurban Bayramı nda Dengeli ve Sağlıklı Beslenme5 dakika da okunur
21 Aralık 2019 - 10:53
21 Aralık 2019 - 10:532 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
2 dakika da okunur
0 yorum

Sakarya'da yaşanmıştı, üst arama krizi tazminatla sonuçlandı

Sakarya Emniyetine bir işlem için giden Avukat Aziz Sancar Dalman'a yapılan üst araması ve avukatlık kimliğinin fotoğrafının çekilmesi sebebiyle tazminat ödenmesine karar verildi.

Sakarya'da yaşanmıştı, üst arama krizi tazminatla sonuçlandı

Sakarya İl Emniyet Müdürlüğü ekipleri tarafından gözaltına alınan müvekkilinin işlemleri için emniyet binasına giden İstanbul Barosu'na kayıtlı Sakaryalı avukat Aziz Sancar Dalman, avukat kimliğini göstermesine rağmen bir polis memuru tarafından detaylı aramaya tabii tutuldu.

Kimlik fotoğrafını kişisel telefonuyla çekti

Dalman, polis memuruna Avukatlık Kanunu'nun 58. maddesindeki "Ağır ceza mahkemesinin görev alanına giren bir suçtan dolayı suçüstü hali dışında avukatın üzeri aranamaz." ifadesini hatırlatmasına rağmen, polis memuru Dalman'ın müvekkilinin eşinin yanında arama işlemini yapmakta ısrarcı oldu. Ayrıca, aramayı yapan polis memuru, Dalman'ın tutanak tutmak istemesi üzerine, avukatlık kimliğinin fotoğrafını kişisel cep telefonuyla çekti. 

15 Ocak'ta gerçekleşen bu olay üzerine avukat Dalman, haksız aramanın avukatlık onurunu zedeleyici bir hakaret olduğunu, kişisel verilerin kaydedilmesi suçunun nitelikli halinin işlendiğini belirterek, bir daha böyle bir hak ihlali yaşanmaması için caydırıcılık unsuru olması talebiyle İçişleri Bakanlığı aleyhine manevi tazminat davası açtı. 

10 Bin lira tazminat

Sakarya 2. İdare Mahkemesi'nde görülen davada 25 Kasım'da karar çıktı. Mahkeme, İçişleri Bakanlığı'nın avukat Aziz Sancar Dalman'a 10 bin lira manevi tazminat ödemesine hükmetti. 

Avukat Dalman: Mesleğin itibarına katkımız oldu

Kararı Independent Türkçe'ye değerlendiren avukat Sancar Dalman, olayda iki hak ihlali olduğunu belirterek, "İlk hak ihlali çantamın aranmak istenmesi, ikincisi de tutanak tutmak istemem üzerine polis memurunun kimliğimi şahsi cep telefonuyla fotoğraf çekmesi. Davada iki hak ihlali de mahkeme tarafından değerlendirilmiş" derken, davanın sonucunda avukatlık mesleğinin itibarına katkısı olduğu için mutlu olduğunu da belirtti. 
 

Etiketler :

MÜŞTERİ DEĞERLENDİRME ANKETİ

Sizce neler yapılmalı ?

Sonuçlar
Aramaktan Vazgeç