22 Eylül 2021|Çarşamba,18:14:39
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 22.09.2021
DOLAR
8,6369 0,11
EURO
10,1462 0,29
ALTIN
493,64 0,30
BİTCOİN
$19,0600 17,58
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Semih Kaçar
Semih KaçarNegatiften Pozitife; Pozitif Psikoloji PERMA Modeli7 dakika da okunur
02 Temmuz 2021 - 17:37
02 Temmuz 2021 - 17:375 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
5 dakika da okunur
0 yorum

Savunma sanayinin yıldız şehri Sakarya olacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, "İnşallah Karasu’daki fabrikanın faaliyete geçmesiyle, Arifiye’deki fabrikanın yeni yatırımlarla büyütülmesiyle, Sakarya’yı savunma sanayinin yıldız şehri haline getirme yolunda ilerliyoruz. Önümüzdeki dönem de her alanda Sakarya’yı daha büyük hizmetlerle buluşturacağız" dedi.

Savunma sanayinin yıldız şehri Sakarya olacak

Sakarya’da 2.6 milyar tl yatırımla hayata geçirilen 157 eser, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Toplu açılış törenine cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çevre ve şehircilik Bakanı Murat Kurum, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, AK Parti Genel Başkanvekili Binali Yıldırım, AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan, Sakarya Valisi Çetin Oktay Kaldırım, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, MHP Grup Başkanvekili Levent Bülbül, Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, siyasi partilerin Sakarya milletvekilleri, il protokolü ve vatandaşlar katıldı.

Erdoğan törende yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Sakarya’ya son 19 yılda 30 katrilyon eski rakamla, 30 milyar liralık yatırım yaptık.

Eğitimde şehrimize 3 bin 366 adet yeni derslik kazandırdık. İkinci devlet üniversite olan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesini kurduk. Üniversite öğrencilerimiz için 10 bin 639 kişi kapasiteli yurt binaları açtık.

Ve değerli kardeşlerim, aralarında 28 bin seyirci kapasiteli stadyumumuzun da olduğu 44 adet spor tesisi inşa ettik.

Sakaryalı ihtiyaç sahiplerine 2 milyar lirayı aşan sosyal yardım yaptık.

Sağlıkta toplamda 1555 yataklı 19’u hastane olmak üzere 52 adet sağlık tesisini şehrimize kazandırdık, halen 10 adet sağlık tesisimizin inşası sürüyor. Biraz önce de ifade ettim, inşallah Sakarya’mıza bin yataklı bir şehir hastanesi de kazandırıyoruz. Bu hastanenin ihalesi tamamlandı, inşallah yakında yapımına başlıyoruz. Şehir hastanesiyle birlikte ayrıca 100 yataklı acil durum hastanesi de inşa ediyoruz.

Toplu konutta bugüne kadar 7362 konutu tamamladık, 1139 konutun inşası devam ediyor.

Sakarya eski stat ve Serdivan Milet Bahçelerinin tamlayarak sizlerin istifadesine sunduk.

Sakarya, kültür bahçeleri temalı 2029 Uluslararası Bahçecilik EXPO’suna adaylık için hazırlanıyor. Biz de ülkemizin önemli süs bitkisi yetiştiriciliği merkezlerinden olan Sakarya’nın bu girişimine elbette her türlü desteği vereceğiz.

Ulaştırmada 133 kilometreden devraldığımız bölünmüş yol uzunluğunu 401 kilometreye ulaştırdık. Ülkemizin en önemli ulaşım projelerinden biri olan ve 67 kilometresi Sakarya il sınırlarında yer alan Kuzey Marmara Otoyolunu tamamladık. Marmara Bölgesine taktığımız altın bir gerdanlık olan bu otoyol ile vatandaşlarımız yüksek standartlı, güvenli, kaliteli, kesintisiz ve konforlu bir ulaşım imkanına kavuşmuştur. İçinde Karasu Tünelinin de olduğu Kaynarca-Karasu-Kocaali-Ankara hududu bölünmüş yolunun büyük kesimi bitti, kalan kesimlerini de seneye tamamlıyoruz. Yapımı devam eden İznik çevre yolu dahil İznik-Mekece yolunu ve tarihi Sangarius Köprüsünün de restorasyonunu seneye tamamlıyoruz. Sakarya-Karapürçek yolunu da genişletiyoruz.

Sakarya’ya sadece hızlı treni getirmekle kalmadık, hızlı tren fabrikasını da buraya kurduk. Fabrikamız her türlü hızlı tren setlerini ve modern metro araçlarını üretiyor.

Temeli 1995’te atılan Karasu Limanını tamamladık ve işletmeye açtık.

Şehrimize yapılacak adliye binasının ihalesi önümüzdeki ay yapılıyor.

Sakarya’da iki baraj, üç gölet inşa etti, üç baraj ve üç gölet daha inşa ediyoruz. İnşasının sonuna geldiğimiz Ballıkaya Barajı Sakarya ile birlikte 23 yerleşim yerinin içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak. Tamamladığımız tesislerle 44 bin dekar araziyi sulamaya açtık. Yapımı devam eden sulama tesisleriyle 38 bin dekar araziyi daha sulamaya açacağız. Sakaryalı çiftçilerimize toplam 2 milyar lira tutarında tarımsal destek sağladık. Bay Kemal, bundan haberin var mı?

Sakarya’ya son 19 yılda bir endüstri bölgesi, dört organize sanayi bölgesi, bir teknopark, 24 ar-ge merkezi ve dört tasarım merkezi kurduk. Şehrimizde 2002 yılında aktif sigortalı kişi sayısı 167 binken, bugün bu rakam 300 bini bulmuştur. Sakarya’daki 76 bin iş yerimizi verdiğimiz 2,5 milyar liralık Sosyal Güvenlik Kurumu prim teşvikiyle destekledik. İnşallah Karasu’daki fabrikanın faaliyete geçmesiyle, Arifiye’deki fabrikanın yeni yatırımlarla büyütülmesiyle, Sakarya’yı savunma sanayinin yıldız şehri haline getirme yolunda ilerliyoruz. Önümüzdeki dönem de her alanda Sakarya’yı daha büyük hizmetlerle buluşturacağız.

Bu duygularla açılışını yaptığımız eser ve hizmetlerin bir kez daha şehrimize hayırlı olmasını diliyorum. Hepinize sevgilerimi, saygılarımı sunuyorum.
 

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç