21 Ekim 2021|Perşembe,05:00:06
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 21.10.2021
DOLAR
9,2451 0,36
EURO
10,7983 0,45
ALTIN
531,16 0,63
BİTCOİN
$0,4414 107,30
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Semih Kaçar
Semih KaçarNegatiften Pozitife; Pozitif Psikoloji PERMA Modeli7 dakika da okunur
09 Aralık 2020 - 13:01
09 Aralık 2020 - 13:012 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
2 dakika da okunur
0 yorum

Siperlik tek başına coronadan korumuyor

İngiltere'de yapılan bir araştırmaya göre siperlik, maske olmadan tek başına kullanıldığında corona virüsünden korunmada etkili olamıyor.

Siperlik tek başına coronadan korumuyor

İngiltere’de yapılan bir araştırma, enfekte bir kişinin maske takmadan hapşırması durumunda siperliğin corona virüsüne karşı koruma sağlamadığını ortaya çıkardı.

İngiliz araştırmacılar, 1 metre uzaklıkta bulunan birinin hapşırmasıyla damlacıkların yüz siperi takan kişiyi nasıl etkilediğini görselleştirmek için akıllı bilgisayar kullandı. Ortaya çıkan görselde hapşırık tarafından üretilen ‘girdap halkalarının’ bulaşıcı partikülleri bir saniyeden daha kısa bir sürede yüz siperine taşıdığını ve siperliğin kenarlarına yapıştığını ortaya koyuyor.

Araştırmacılar, bu partiküllerin siperlik takan kişinin nefes almasıyla çakışması durumunda kişinin enfekte olabileceğini söylüyor.

ENFEKTE KİŞİ VİRÜSÜ YAYABİLİR

Önceki araştırmalar siperliklerin aerosolleri yakalamada işe yaramadığını ortaya çıkarırken son araştırma da siperlik takan enfekte bir kişinin virüsü hala yayabileceğini gösteriyor. Pek çok kişi daha az kısıtlayıcı ve iletişimde kolaylık sağladığı için cerrahi maske yerine siperlik tercih ediyor.

İngiltere’de Acil Durumlar için Bilimsel Danışma Grubu (SAGE) Ağustos ayında kuaförlerin ve berberlerin virüsün yayılmasını engellemeye yardımcı olmak için sadece siperlik değil maske takmaları gerektiği konusunda uyarıda bulunmuştu.

MASKELİLER YAKALANMADI

İsviçreli yetkililer, işverenler önlem almasına rağmen bir otelde meydana gelen birkaç corona vakasını araştırdı. Uzmanlar, yalnızca siperlik takanların enfekte olduğunu ortaya çıkardı. Ancak araştırmaya göre, tek başına veya yüz siperine ek olarak maske takan hiç kimsenin corona virüsüne yakalanmadığı belirtildi.

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç