balıkçı Hüseyin 2022
Satso
07 Şubat 2023|Salı,00:24:00
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 07.02.2023
DOLAR
18,6661
EURO
19,8094
ALTIN
1.088,64
BİTCOİN
$0,0000882 444,96
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Ş. Mahir Tuna
Ş. Mahir TunaPOSTMODERN HAREKETLER BUNLAR - 96 dakika da okunur
08 Ocak 2023 - 20:52
08 Ocak 2023 - 20:523 dakika da okunur 1 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
Emren Bilişim
  • PAYLAŞ
3 dakika da okunur
1 yorum

Staj mağdurlarından eylem

Türkiye'nin bir çok ilinden, Staj sigortası mağdurları, EYT'den hakkını alabilmek için Bursa'da, bir araya gelerek eylem yaptı. Staj mağdurları, hükümete, stajyer ve çıraklara uygulanan haksız ve hukuksuz uygulamanın bir an önce çözümlenmesi çağrısı yaptı.

Staj mağdurlarından eylem
Emren Bilişim


Türkiye’nin bir çok ilinden, staj sigortası mağdurları EYT’den hakkını alabilmek için Bursa’da bir araya gelerek eylem yaptı. Kent meydanında yapılan eyleme Bursa Milletvekilleri Nurhayat Altaca Kayışoğlu ve Erkan Aydın da destek verdi.

“ALINTERİ DÖKTÜK CANLA BAŞLA BU EKONOMİNİN ÇARKLARIN ÇEVİRDİK”

Hükümete, stajyer ve çıraklara uygulanan haksız ve hukuksuz uygulamanın bir an önce çözümlenmesi çağrısı yapan Staj Sigortası Mağdurları Dernek Başkanı Ferhat Salman, şunları söyledi;

“Biz çocuk yaşlarda sanayinin en küçük kuruluşundan en büyük kuruluşuna hatta devlet kuruluşlarında alın terimiz ile mesailere bırakılarak bir işçi bir emekçi olarak çalıştırıldık.

Bize devletimiz sigorta numarası verdi bu senin geleceğin bunu kaybetme bile denildi biz çocuktuk yaşıtlarımız çalışmanın iş hayatının ne olduğunu bilmediği zamanlarda  torna tezgahlarının kaynak atölyelerinin ve benzeri bir çok üretim araçlarının başında mesai saati olmaksızın çalıştırıldık biz emek verdik alın teri döktük canla başla bu ekonominin çarklarını çevirdik. Geldiğimiz ve yaşadığımız süreçte e  devlette ve sosyal güvenlik kurumundaki işe giriş tarihi yazan başlangıç numarasının emekliliğe faydası olmadığını öğrendik.”

“BAŞLANGIÇ SAYILMASI, MADDESİ EKLENMELİ”

“Bugün avukat, doktor ve hatta yurt dışındaki gurbetçi Türk’ün tüm stajları SGK’ca emeklilik için başlangıç sayılmakta” diyen Salman, “Bu ülkenin öz ve öz evlatları olarak bizlerin emekleri alınterleri stajyerliği ve çıraklığı giriş sayılmamaktadır. Çözüm çok kolay ve nettir; 5510  sayılı 1999 öncesi hakların teslim edildiği sosyal güvenlik yasanın içerisine bir madde ile stajyer ve çırakların başlangıç tarihlerinin borçlanılarak sigorta tarihlerinin başlangıç sayılması maddesinin eklenmesidir. Bir kez daha inançla aziimle haykırıyoruz!” şeklinde konuştu.

“8 YILDIR DİLE GETİRDİK”

EYT sorununu  8 yıldır dile getirdiklerini belirten CHP Bursa Milletvekili Erkan Aydın’ın da, şöyle konuştu;

“O günün başbakanı ‘Ben görevdeyken, asla olmaz böyle birşey yapmayız’ dedi. Ancak günün sonunda müjdeyi verdi. Şu anda yasalaşmasını bekliyoruz.

2 milyon 250 bin yurttaşımız bundan yararlanacak. Analarının ak sütü gibi helal olsun. Bu haktan sizlerin de yararlanması gerekiyor. Konuyu sayın genel başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’na ilettik. Sağolsun hiç uzatmadan gündeme alıp, gündeme getirdi.

Bizler, mecliste gündeme getirdik. Soru önergesi ve araştırma önergesi verdik. Bu konunun takipçisiyiz. Önümüzde en geç 5 yada, 4 ay sonra bir seçim var. Seçim sürecine girerken de, herkese bir takım vaadler yapılıyor,  dağıtılıyor. Bir takım, düne kadar ‘yapmayız, yapmayız’ dediklerini iktidar yapıyor. Bizde staj mağdurlarının bu hakkını savunarak, en geç seçim kararı alınana kadar mecliste yasalaşması için mücadele edeceğiz.”

Etiketler :
YORUMLAR (1)
Kuafor
Kuafor

1995 ise girs tarihi 3 yil ciraklik yapacsm sagliktan yararlancam sabah 8 aksam 12 de usta yda patron nederse tatil nedir bilmeden ise gelecem bayrsm seyrzn cemiyet cenaze bile gidemicen O patronlar calistirdiklari ciraklar uzerinden kazandiklari paralarla mal edincek isim yapacak Ama bnim staj sigortam sayilmicak Ozamn staj gordumuz ve staj sonrasi cslistimiz isyerleri hakkinda geriye donuk islem baslatsin dewlet niye cocukkari stajdan sonra sigortasiz calistirdin die

CEVAPLA

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç