16 Eylül 2021|Perşembe,18:21:11
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 16.09.2021
DOLAR
8,5269 1,19
EURO
10,0489 0,77
ALTIN
481,48 0,93
BİTCOİN
$64,8700 23,47
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Semih Kaçar
Semih KaçarNegatiften Pozitife; Pozitif Psikoloji PERMA Modeli7 dakika da okunur
10 Eylül 2021 - 22:34
10 Eylül 2021 - 22:342 dakika da okunur 3 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
2 dakika da okunur
3 yorum

TMO Genel Müdürü'nden fındıkta taban fiyat uyarısı

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Genel Müdürü Ahmet Güldal, şu ana kadar alım yaptıkları fındıkta fiyat ortalamasının 27,5 lira seviyelerinde olduğunu belirterek, üreticilerin fındıklarını açıklanan taban fiyatın altında satmaması konusunda uyardı.

TMO Genel Müdürü'nden fındıkta taban fiyat uyarısı

TMO Genel Müdürü Ahmet Güldal, Ordu’nun Altınordu ilçesinde bulunan fındık alım deposunu ziyaret ederek, görevliler ve çiftçilerle bir araya geldi.

Burada açıklamalarda bulunan Güldal, açılanan alım fiyatlarının üreticiler tarafından tercih edildiğini, makul ve mantıklı bulunduğunu gördüklerini söyledi.

Güldal, “İki günlük gözlemlerimde baktığım zaman üreticilerimiz gerçekten fındıklarına bakarak, ayıklayarak istediğimiz kriterlerde hazırlayarak, TMO’nun alım noktalarına getiriyorlar. Bugün itibariyle 32 alım noktası şu anda fındık bölgelerinde açık durumda, önümüzdeki haftalarda 16 alım noktası ile sayı artacak. İlerleyen günlerde de alım noktaları ihtiyacı yükselmiş olacak” dedi.

"FİYATLARI DÜŞÜRMEMEK ÜRETİCİMİZİN ELİNDE"
 
İlk etapta 2 bin 507 çiftçiye toplamda 75 milyon TL ödeme yapıldığını hatırlatan Güldal, fındık üreticilerinin, TMO’nun açıkladığı taban fiyatların altında mahsullerini satmaması gerektiğini ifade ederek, “Bizim kriterlerimiz ve uyguladığımız değerler üreticinin lehine. Bir haftalık alım değerlerine bakıldığında ortalama fiyat 27,5 liranın altına düşmüyor.

Randımanı yüksek olanlar da 30 liraları geçen değer bulabiliyor. Dolayısı ile bu kadar emek verdikleri fındıkları önce TMO’ya ve o fiyatları veren diğer alıcılara rahatlıkla satabilirler. Fiyatları düşürmemek üreticilerimizin de elinde" diye konuştu.

Ferda Çonkara isimli fındık üreticisi de getirdiği fındığı 29,15 liradan TMO’ya sattığını belirterek, “Randımanı da yüksek çıktı. Gayet güzel bir fındığa vermiş oldu. Dışarıda manavlar 24 lira gibi bir fiyattan alıyor. Üreticilerin buraya gelmeden manavlara gitmemesini tavsiye ederim” ifadelerine yer verdi.
 

YORUMLAR (3)
Mücahit kahraman
Mücahit kahraman

Tmo nun vermiş olduğu fiyat üretici için hayal kırıklığı oldu. Hadi fiyat konusunu geçelim dönümde 120 kg alıyorsunuz buda üreticiyi zora sokuyor ve çiftçinin emeği çapulculara kalıyor. Buda yetmiyormuş gibi randıman yapan elemanlarınız çiftçinin sabrıyla oynuyor. Fabrikada 55 randıman gelen fındık nedense ofiste 51 geliyor herkes herşeyin farkında . Yazık çok yazık geçen yılki fiyattan fındık satan çiftçinin emeğine yazık kimse memnun değil bu durumdan çözüm getirilmesini öneriyorum.

CEVAPLA

ibrahim sarı
ibrahim sarı

Fındık alırken binbir dereden su getiriyorsunuz 2tl için sizinlemi uğraşacağız.

CEVAPLA

Yaşar61
Yaşar61

Ne diyorsun akılla mı konuşuyorsun 2 ton fındığı olan için ne uğraşıcam mı diyorsun 4.000 tl ediyor

CEVAPLA

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç