09 Ağustos 2020|Pazar,11:19:23
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 09.08.2020
DOLAR
7,2915 0,87
EURO
8,5355 0,89
ALTIN
477,20 0,48
BİTCOİN
$11.708,4100 0,89
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
ÜlkÜ Bak Beslenme ve Diyet Uzmanı
ÜlkÜ Bak Beslenme ve Diyet UzmanıKurban Bayramı nda Dengeli ve Sağlıklı Beslenme5 dakika da okunur
15 Temmuz 2019 - 06:59
15 Temmuz 2019 - 06:593 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
3 dakika da okunur
0 yorum

Vali Nayir tarihi mekanları gezdi

Vali Ahmet Hamdi Nayir, hafta sonu Pamukova ve Erenler ilçelerindeki tarihi mekanları ziyaret etti.

Vali Nayir tarihi mekanları gezdi

İlk olarak Pamukova Kaymakamı Recai Karal, Pamukova Belediye Başkanı Güven Övün, İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, Sakarya Büyükşehir Belediye Meclisi Turizm Komisyonu Başkanı Recep Yeşil ve İlçe yöneticileri ile birlikte Pamukova-Paşalar Mahallesinde bulunan Karaca Ahmet Sultan Türbesi ve Camii’ni ziyaret eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, tarihi mekanlarda incelemelerde bulundu.

Türbe ile Camii’nin tarihi ve restorasyonuna dair bilgiler veren İl Kültür ve Turizm Müdürü Hüseyin Yorulmaz, Karaca Ahmet Sultan’ın Osmanlı padişahlarından I. Murat döneminde Vezir-i Azamlık ve kazaskerlik görevini yürüten Çandarlı (Cendereli) Kara Halil Hayrettin Paşa’nın himayesindeki Pamukova (Akhisar) ilçesinde yaşadığını, büyük bir alim ve hekim olduğunun rivayet edildiğini, dünyanın en büyük 2. mezarlığı olan İstanbul’daki Karaca Ahmet Mezarlığına ismi verilen kişinin tarihçilere göre burada yatan zat olduğunu belirterek, çok yakında Türbe ve Camii’nin restorasyonuna başlanacağını söyledi.
 
Pamukova Paşalar Mahallesinde vatandaşlarla da bir süre sohbet eden Vali Nayir, daha sonra Erenler Büyükesence Mahallesi Mezarlığının içerisinde yer alan Orhan Camii’nde incelemelerde bulundu.
 
Burada da Cami’nin tarihine dair Vali Nayir’e açıklamalarda bulunan İl Müdürü Yorulmaz, orijinal bir erken dönem Osmanlı mimarisi örneği olan Cami’nin çantı tekniği ile tamamen ahşaptan yapılmış olduğunu, tahtalar ve kerestelerin üzerinin samanlı harçla örtüldüğünü söyledi.
 
Cami’nin restorasyon çalışmaları hakkında bilgiler de alan Vali Ahmet Hamdi Nayir, mezarlık içerisinde bulunan tarihi mezarları inceleyip dua da etti.
 
İlimiz ile bölgemizin turizm ve sanayide olduğu kadar tarih açısından da büyük bir zenginliği barındırdığını ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, derin bir anlama sahip bu gibi tarihi mekânlarımızın turizme kazandırılması gerektiğini belirterek bu konuda her kesimin büyük bir gayret göstermesinin önemine de değindi.

Etiketler :

MÜŞTERİ DEĞERLENDİRME ANKETİ

Sizce neler yapılmalı ?

Sonuçlar
Aramaktan Vazgeç