SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-02-2019 14:59   Güncelleme : 18-02-2019 14:59

SAÜ Tıp Fakültesi'nde böbrek nakli başlıyor

Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yakın zamanda böbrek nakli de yapılacak. Yetkililer önceki gün hastaneye gelerek denetimlerini yaptı. Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ramazan Akdemir, “Bu sene ilk nakillerin hayata geçmesi bekleniyor” dedi

SAÜ Tıp Fakültesi'nde böbrek nakli başlıyor

KARACİĞER NAKLİ

Karaciğer Nakli yapılan Sakarya Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde yakın zamanda böbrek nakli de yapılacak. Sağlık Bakanlığı yetkilileri, Türkiye Organ Nakli Kuruluşları Koordinasyon Derneği Başkanı Prof. Dr. Uluğ Eldegez ve Prof. Dr. Hasan Taşçı önceki gün ilimize gelerek SAÜ Tıp Fakültesi bünyesinde açılan Böbrek Nakli Merkezi’ni denetledi.

FAALİYET BELGESİ

SAÜ Tıp Fakültesi Nefroloji Bilim Dalı öğretim üyesi Hamad Dheir, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada faaliyet belgesi alır almaz hem kadavradan hem de canlıdan böbrek nakli yapmaya başlayacaklarını söyledi. Operatör Dr. Necattin Fırat’ın operasyon ekibinin başı olacağını söyleyen Dheir, ekiple ilgili de bilgilendirmede bulundu.

EKİPTE KİMLER VAR

 “Operatör Dr. Emrah Akın, Prof. Dr. Fehmi Çelebi ve Doç. Dr. Fikret Halis de ekibimizde yardımcı cerrahlar olarak hizmet verecek. Biz Sakarya’ya Böbrek Nakli Merkezi’nin kurulması için iki yıldan beri uğraş veriyorduk” dedi. Dekan Prof. Dr. Ramazan Akdemir ise böbrek nakli yapılacak olmasının sevindirici bir gelişme olduğunu söyledi.

EĞİTİMLER TAMAM

SAÜ Organ Nakli Araştırma ve Uygulama Merkezi’nin karaciğer nakli yaptığını hatırlatan Dekan Akdemir, “Merkezimiz altyapı ve personel eğitimlerini tamamladı. Merkezin denetimi yapıldı ve ruhsatlandırmada son aşamaya gelindi. Bu sene ilk nakillerin hayata geçmesi bekleniyor” dedi. Merkez sadece Sakarya’ya değil, çevre illere de hizmet verecek.