YAŞAM
Giriş Tarihi : 29-08-2019 16:51   Güncelleme : 29-08-2019 17:11

Vatandaşın sivrisinek isyanı

Adapazarı, Erenler ve Serdivan başta olmak üzere pek çok bölgede ilaçlamanın yetersiz olması yüzünden vatandaşlar sinek kabusu yaşıyor. Vatandaşlar belediyeleri göreve çağırırken uzmanlar sivrisinekler de yağışla birlikte artış yaşandığını belirtiyor.

Vatandaşın sivrisinek isyanı

Vatandaşlar sivrisinekler yüzünden tepkili. Sivrisineklerle yeterince mücadele edilmemesi  vatandaşların tepkisini çekiyor. Sineklerin kendilerini ısırmalarından dolayı vücutlarında yaralar oluştuğunu söyleyen bazı vatandaşlar, ilaçlamaların yetersiz ve kalitesiz olduğunu savunuyor. 

Veteriner hekim Mustafa Yıldız, sivrisineklerin artışına yağışların neden olduğunu söyledi. Yağışlarla beraber sivrisineklerin üremesi için doğal ortam oluştuğunu anlatan Yıldız; "Yağmur sonrası oluşan yapay su birikintileri, evlerin dışında bulunan kuyu, ağzı açık depolar gibi suların toplandığı yerler sivrisinekler için üreme alanı oluşturuyor. Yapay su birikintilerinde ilaçlama yapılmalı. Ağzı açık depolarda sivrisineklerin ulaşamayacağı şekilde önlem alınmalı. Çevrede sineklerin üreme alanına gelebilecek suları kullanmıyorsak dökmeliyiz" dedi. 

Vatandaşların önlem için mutlaka sineklik yaptırması gerektiğini söyleyen Yıldız, rastgele ilaç kullanılmaması uyarısında da bulundu.  Sinek ilacı sıkılan odaya iyi şekilde havalandırma yapmadan kesinlikle girilmemeli. Havalandırılmayan oda gaz odasından farksız."