YAŞAM
Giriş Tarihi : 18-09-2019 09:29   Güncelleme : 18-09-2019 09:54

Kırkpınar'da teleferik nöbeti devam ediyor

Sapanca Kırkpınar'da teleferik projesi için seçien yere karşı çıkan vatandaşların başlattığı nöbet devam ediyor.

Kırkpınar'da teleferik nöbeti devam ediyor

Kırkpınar Hasanpaşa Mahallesi'nde vatandaşlar günlerdir doğası için mücadele ediyor. Sapanca Belediyesi tarafından bölgede yapılmak istenen ve bir  şirket tarafından ihalesi alınan proje kapsamında 17 dönümlük orman ve mera alanı tahrip olacak.

Teleferiğe değil yerine karşı olduklarını ifade eden vatandaşlar, söz konusu alanın aynı zamanda bakanlık tarafından “acil afat toplanma bölgesi” olarak tescillendiğini belirterek alanda nöbet tutuyor. 

Seçilen alanın bölge halkının kullandığı çocuk parkı ve dinlence yeri olduğunu, bölge halkı ecdadı tarafından başka amaçla kullanılmamak kaydıyla hibe edildiğini vurgulayan vatandaşlar; "

Teleferik hattının 17000 metrekarelik bir bölümde yaşları 5 – 80 aralığında ( çam, ıhlamur, gürgen, kestane, kayın ana türü olmak üzere alt tabakada defne, orman gülü gibi tıbbı aromatik  tali türlerden oluşan) yaklaşık  3000  adet ağacın kesilecek olması hem yeşil alan azalmasına neden olacak hem de  erozyon, sel ve su baskınları riskini artıracaktır.

PLANLANAN YER ORMAN ALANI

Otoyol çıkış ile Kırkpınar ışıklar arasında kalan alanda zaten mevcut olan karayolunun trafik yoğunluğuna cevap veremiyor olması yanında artı bir trafik yükü bölge sakinleri  için içinden çıkılmaz bir durum oluşturacaktır

İhale yapılırken seçilen alanın kullanım hakkının kimde olduğu ve ihaleye kaç iştirakçinin katıldığı açıklanmamaktadır.

Yapılacak teleferik sistemi Sapanca’ya nasıl bir katkı sağlayacaktır? Zarar görecek 9000 metrekare yeşil alanın ekonomik değeri göz önüne alınmış mıdır?

Sakarya İlinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sakarya Büyükşehir Belediyesi ve sivil toplum kuruluşları tarafından ile onaylanmış olan 1/100000 ölçekli Çevre Düzeni planı bulunmaktadır. 

Plan ve plan hükümleri çerçevesinde planın hiçbir yerinde bölgede teleferik veya herhangi bir yapı yapılması ile ilgili hüküm yer almamakta olup yapılması planlanan alanlar Orman alanı sayılmaktadır.

MESLEK ODALARI İLE İŞBİRLİĞİNE HAZIRIZ

Planın yapılma amacı bizim şu anda savunduğumuz değerleri açıkça ortaya koymakta olup Çevre düzeni planına sadık hareket edilmesini istiyoruz. Çünkü plan hükümlerinde bu tesisin, gerek neden olacağı tahribatlar, gerek çevreye olan zararlarını içeren maddelerin olduğu bu kapsamda kesinlikle yapılmasının sakıncalı olduğu, bundan sonra hazırlanacak tüm planların veya yatırımların da bu plana bağlı kalması gerektiği net olarak belirtilmiştir.

Böyle bir girişimin bölgede yaratacağı ticari getiriden daha çok flora fauna yapısına yapacağı etkilerin üniversitelerin ve meslek örgütlerinin uzman kadrolarıyla tespit edilmesi gerekmektedir.

İlgili kurumların konuyu tekrar gözden geçirmeleri gerektiğini bir kez daha ısrarla vurguluyor ve bekliyoruz.

Bölge halkının yararına ve ekolojik dengeye zarar vermeyecek alternatif yer tespiti konusunda meslek odaları olarak işbirliğine hazırız" açıklamasında bulundu.