GÜNCEL
Giriş Tarihi : 26-10-2019 11:09   Güncelleme : 26-10-2019 11:11

‘Sen kimsin’ dedi tazminatsız kovuldu

Bir iş davasından son derece dikkat çekici bir karar çıktı. Davada çalışanları yakından ilgilendiren bir sonuç çıktı.

‘Sen kimsin’ dedi tazminatsız kovuldu

Davanın ayrıntılarını anlatan Sosyal Güvenlik Uzmanı Özgür Erdursun, “5 yıl 9 ay boyunca özel sektördeki bir iş yerinde çalışan işçi, yine aynı iş yerinde çalışan kardeşi ile işverenin tartışmasına müdahil oldu. Tartışma sırasında işveren, işçiye, ‘Sen karışma’, işçi de işverene, ‘Sen kimsin’ dedi. Tartışmanın ardından işveren işçiyi tazminatsız işten çıkardı” dedi.

Bunun üzerine işçinin yargıya başvurduğunu anlatan Erdursun, “İşçi, Bursa İş Mahkemesi'nde görülen davayı kazandı ve tazminatını aldı. Ancak işveren davayı bir üst mahkemeye taşıdı. İstinaf mahkemesi olarak davaya bakan İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, şoke eden bir karar aldı” dedi.

Erdursun, mahkemenin ‘sen kimsin’ hitabının, işverenin otoritesini sarsıcı ve işverene karşı sataşma mahiyetinde olduğu, kıdem ve ihbar tazminatı taleplerinin reddi yönünde karar aldı” diye konuştu.

Kararın ilk ve emsal olduğunu belirten Erdursun, çalışanları uyardı: “Sakın patronunuza 'Sen kimsin' demeyin. Tazminatsız kapı önüne koyulabilirsiniz” şeklinde konuştu.

NELER SÖYLENDİ?
@
Şok 4 ay önce
İştide temyize gider hakkını döke söke alır.
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Muhteşem geri dönüş!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Vali fabrikaları gezdi
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA