GÜNCEL
Giriş Tarihi : 31-10-2019 09:10   Güncelleme : 31-10-2019 09:14

3 milyon liralık restorasyona trafo engeli

Çark Caddesi’nde bulunan Şerefiye Camisinin restorasyonu için hazırlanan 3 milyon liralık restorasyon projesi rafa kalktı. İşte sebebi.

3 milyon liralık restorasyona trafo engeli

İlk olarak 1809 tarihinde yapıldığı bilinen Şerefiye Camisi, depremler ve tadilatların ardından 1953 yılında şimdiki görünümüne kavuşmuştu. Tarihi cami, Bursa Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü'nce 5 Şubat 1982 tarihinde tescillenerek koruma altına alınmıştı. 

3 MİLYONLUK PROJE

Türkiye Diyanet Vakfı ve İl Müftülüğü, Çark Caddesi’ndeki Şerefiye Camisinin restorasyonu için bir proje hazırlattı. Yaklaşık 3 milyonluk projeye göre dükkanların bir bölümü yıkılacak ve cami yarım açık kubbeleriyle estetik bir görünüme kavuşacaktı. Projeye göre trafo, Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk İlkokulu bahçesine yaptırılacak otoparka taşınacaktı.

ŞİMDİLİK RAFA KALKTI

Tasarruf tedbirleri kapsamında otopark projesi rafa kalkınca, SEDAŞ’a başvurularak trafonun yerinin değiştirilmesi talep edildi. SEDAŞ, trafoyu ancak belediyenin otopark yapması halinde taşıyacağını belirterek, öneriyi reddetti. Kendilerine gösterilen alternatif trafo yerlerini de kabul etmeyen SEDAŞ’ın inadı kırılamayınca cami tadilatı şimdilik rafa kalkmış oldu. 
(Yenihaber)

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Muhteşem geri dönüş!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Vali fabrikaları gezdi
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA