YAŞAM
Giriş Tarihi : 31-10-2019 13:18   Güncelleme : 31-10-2019 13:27

Bahçesinde yetiştirdiği ürünlerle Afrikalıları suya kavuşturdu

Adapazarı ilçesi Karakamış Mahallesi'nde eşi Halil Sütçü ile yaşayan 74 yaşındaki Sütçü, 13 yıl önce Afrika'da bir su kuyusu açtırmaya karar verdi.

Bahçesinde yetiştirdiği ürünlerle Afrikalıları suya kavuşturdu

Makbule Sütçü, amacına ulaşmak için evinin bahçesinde yetiştirdiği mısır ile çeşitli sebze ve meyveleri satarak, ayrıca yorgan dikerek kazandığı parayı biriktirdi.

Sütçü, 13 yılda biriktirdiği yaklaşık 30 bin lirayla İnsan Hak ve Hürriyetleri (İHH) İnsani Yardım Vakfı aracılığıyla yaklaşık bin kişinin yaşadığı Orta Afrika ülkesi Çad'ın Massakori şehrinde su kuyusu açtırdı.

"Parayı zorluklarla biriktirdim ama vazgeçmedim"

Makbule Sütçü, yaptığı açıklamada, bahçesinde yetiştirdiği mısır ve çeşitli sebze, meyveleri satarak hayır işleri yapmaya çalıştığını söyledi.

Sattığı ürünlerin parasıyla yardıma muhtaç yetimlere de bakmaya çalıştığını ifade eden Sütçü, "Afrika'da bir su kuyusu açtırmaya karar verdim. 13 yılda yaklaşık 30 bin lira biriktirdim. Allah'a şükür bunu başardım. Parayı zorluklarla biriktirdim, hasta oldum, ameliyat oldum ama vazgeçmedim. Çok hırslıydım ve Allah bana yardım etti" ifadelerini kullandı.

"Susuz hayat olmaz"

Halil Sütçü de evlerinin bahçesinde eşiyle sabahtan akşama kadar çalıştıklarını söyledi. Kazandıklarını bölüşmek için çalıştıklarını ifade eden Sütçü, ise şu şekilde konuştu:"İhtiyaç sahiplerine elimizden geldiğince yardımcı olmayı seviyoruz. Buradan biriktirdiğimiz parayla da bir su kuyusu açtırdık, helal olsun. Bizden giden iki katı olarak bize geliyor. Allah'ın izniyle gidenden bereket geliyor. Su kuyusunun açıldığına çok sevindik. Hanım bir hafta ağladı. Susuz hayat olmaz. Sular kesilecek diye uyarı yapılınca tüm kap kacağı suyla dolduruyoruz. Su en büyük ihtiyaç. İleriye doğru vaktimiz, ömrümüz olursa yine yaparız."

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Muhteşem geri dönüş!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Vali fabrikaları gezdi
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA
Reklamı Geç
Advert