GÜNCEL
Giriş Tarihi : 07-01-2020 14:19

Yuvacık doluyor, gölden yapılan takviye kapatılacak

Kocaeli'nin içme suyu ihtiyacının büyük kısmının karşılandığı Yuvacık Barajı'nda su seviyesi son yağışlarla yüzde 33’e çıktı. Sapanca Gölü’nden alınan su takviye işlemi devam ederken barajdaki doluluk oranının artmasıyla gölden yapılan takviye kapatılacak. 

Yuvacık doluyor, gölden yapılan takviye kapatılacak

Kocaeli'nin içme suyu ihtiyacının büyük bir kısmının karşılandığı Yuvacık Barajı'nda su seviyesi, yaşanan kuraklık sebebiyle ciddi miktarlarda düştü. Bunun üzerine Sapanca Gölü hattı devreye alındı. Bu sayede Kocaeli susuz kalmaktan kurtuldu. Yüzde 17’ye kadar düşen su miktarının ardından, aylar sonra Yuvacık Barajı’ndaki su miktarı artmaya başladı. Son yağışlar ile birlikte Yuvacık Barajı’ndaki su miktarı yüzde 33’e kadar çıktı. 51 milyon metreküp su kapasitesine sahip baraj gölünde, 16 milyon 780 bin metreküp su bulunuyor.

Öte yandan, Yuvacık Barajı'na, Sapanca Gölü’nden alınan su takviye işlemi devam ediyor. Önümüzdeki birkaç gün içinde Kocaeli’de beklenen yağışlar ile Yuvacık Barajı’ndaki su seviyesinin daha da artacağı, daha sonra ise Sapanca hattının kapatılacağı belirtildi.

Kocaeli’nin diğer önemli barajı olan Kandıra ilçesinde bulunan 25 milyon metreküp kapasiteli Namazgah Barajı'nda da doluluk oranı yüzde 83 seviyesinde. Namazgah Barajı'nda 18 milyon 850 bin metreküp su bulunuyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Muhteşem geri dönüş!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Vali fabrikaları gezdi
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA