YAŞAM
Giriş Tarihi : 18-01-2020 13:47

Akyazı'nın ilk kadın bıçak ustasının hikayesi

Akyazı İlçesinde bıçak imalatı yapan eşine destek olmak amacıyla başladığı meslekte bıçakların üretim aşamasını zamanla öğrenen Hayriye Karaalioğlu bıçak ustası oldu.

Akyazı'nın ilk kadın bıçak ustasının hikayesi

Eşinden öğrendiği mesleği yaşatmaya çalışan bıçak ustası Hayriye Karaalioğlu, 'üretmenin mutluluğunun tarifi yok' diyor. 
 
Dört kuşak el emeği bıçak üreten aileye gelin olduğunu ifade eden Karaalioğlu; " Eşime yardımcı olmak amacıyla evdeki işlerimi bitirip işyerine giderek zamanla bıçak imalatını öğrendim. Ben sosyal medya hesaplarımızdan gelen siparişleri ve satış işlemlerini gerçekleştiriyorum." dedi.
 
Bıçak Ustası Temel Karaalioğlu ise dedelerinin bu mesleği yüz elli yılı aşkın süre önce Trabzon Sürmene de Rum vatandaşlardan öğrendiğini belirterek; "Dedem yüz elli yıl önce öğrenmiş olduğu el yapımı bıçak imalatını eşime ve iki oğluma öğreterek mesleği yaşatmak istiyorum “ diye konuştu. 
 
Karaalioğlu, bıçak üretimine kadın eli değmesinin faydalarını gördüğünü kaydederek şunları söyledi; ” Gelişen teknoloji ile seri üretimin bizleri her geçen gün zorladığı bir dönemde eşimden gelen fikir üzerine atölyede bıçağın yanı sıra kılıç, kama, hançer gibi özel üretimleri yapıyoruz. Geyik başta olmak üzere hayvanların doğal yolla düşürdükleri boynuzları kullanarak bıçaklar imal ediyoruz.El emeği ürünlerimiz eşsiz sanatsal ürünlerine dönüşüyor."
 
12 Yaşında Bıçak Ustası Oldu
 
Karaalioğu ailesinin dördüncü kuşak temsilcisi Şentürk Karaalioğlu da okuldan artan zamanlarda. ailesine destek olmak amacıyla bıçak yapımını öğrendiğini belirtti. Ortaöğrenim son sınıf öğrencisi Karaalioğlu; "Atalarımızdan günümüze kadar gelen el emeği bıçak üretimine babamdan sonra gelecek kuşaklara aktarmak için eğitim hayatına devam ederek bu mesleği yaşatmayı hedefliyorum “dedi
 
Nuri Kuru
 

 

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Muhteşem geri dönüş!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Vali fabrikaları gezdi
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA