Advert
SAKARYA
Giriş Tarihi : 21-01-2020 20:35   Güncelleme : 22-01-2020 08:55

Gökhan Kilit AP Türkiye Raportörü ile görüştü

Muhammet Gökhan Kilit  Avrupa Parlamentosu Türkiye Raportörü Nacho Sanchez Amor'un Türkiye’ye gerçekleştirdiği ilk resmi ziyaret  kapsamında iş dünyası temsilcileri ile bir araya geldiği çalışma yemeğine katıldı.

Gökhan Kilit AP Türkiye Raportörü ile görüştü

Yemekte Türkiye-AB ilişkilerinde ve dış politikada yaşanan son gelişmeler, gümrük birliğinin güncellenmesi, göç ve mülteci işbirliği konularında karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu.


AP'nin yeni Türkiye Raportörü Sosyalistler ve Demokratlar İlerici İttifakı Grubu (S&D) mensubu İspanyol Parlamenter  Nacho Sánchez, bu görevi 2014-2019 yasama döneminde üstlenen aynı siyasi gruba mensup Hollandalı parlamenter Kati Piri'den devraldı. Sanchez Türkiye Raportörlüğü görevini 2019-2024 yıllarını kapsayan AP'nin 9'uncu yasama dönemi boyunca yürütecek.


Mayıs ayında gerçekleşen AP seçimlerinde İspanyol Sosyalist İşçi Partisi'nden seçilerek ilk kez AP'ye giren Sánchez, AP Dış İlişkiler Komitesi, İnsan Hakları Alt Komitesi, Türkiye-AB Karma Parlamento Komisyonu ve Azerbaycan, Gürcistan, Ukrayna, Moldova ve Ermenistan'ın oluşturduğu Euronest Parlamenter Meclisi AP Heyeti Üyesi.


AP Türkiye Raportörü Sánchez, 2016-2018 tarihleri arasında Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) Parlamenter Meclisi'nde İspanyol delegasyonunun başkanlığını üstlenmişti. AGİT Parlamenterler Meclisi Demokrasi, İnsan Hakları ve İnsani Konular Komisyonu Başkanı ve Göç ve Mülteciler Geçici Komisyonu üyesi olarak görev yapan Sánchez, aynı zamanda AGİT gözlem misyonları kapsamında Türkiye'de gerçekleşen seçimleri de yakından takip eden bir isim olarak tanınıyor.


AB Dışişleri ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Mogherini'den görevi devralan İspanya Dışişleri eski Bakanı Josep Borrell'e olan yakınlığıyla tanınan Sánchez, selefi Hollandalı parlamenter Piri'ye kıyasla daha dengeli bir seçim olarak değerlendiriliyor.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Muhteşem geri dönüş!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Vali fabrikaları gezdi
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA