GÜNCEL
Giriş Tarihi : 30-01-2020 21:16

Jeotermal için ilk sondaj vuruldu

Karapürçek'te kurulan Jeotermal Sera ve Pazarlama Kooperatifi, Çeşmebaşı Mahallesi'nde jeotermal için sondaj çalışmasına başladı.

Jeotermal için ilk sondaj vuruldu

Jeotermal kaynakların seracılık faaliyetlerinde kullanılması amacıyla kurulan Jeotermal Sera ve Pazarlama Kooperatifi, kaynak bulmak için ilk sondaj çalışmasını hayata geçirdi. 
 
Bu kapsamda Çeşmebaşı Mahallesi'nde ilk sondaj vuruldu. 
 
Kadir Kağan Akman, yaptığı açıklamada, hedeflerinin yüzde yüz doğal üretim olduğunu vurguladı. 
 
Çiftçiyi üretici pozisyonuna getirmeyi ve planlı sebze ve meyve üretimi yapmaya odaklandıklarını kaydeden Akman; " En önemli girdi olan ısıtma maliyetinin düşürülmesi için jeotermal kaynağı kullanacağız.Söz konusu yer altı kaynağının kış aylarında ısıtma, yaz aylarında ise örtü altında soğutmada kullanılmasıyla yılın 11 ayında üretim yapılması sağlanabiliyor. Yılın tamamına yakınında yapılan sera üretimiyle hem ürünlerdeki arz açığının azaltılması hem de gıda fiyatlarının dengelenmesi amaçlanıyor" dedi.
 
Jeotermalın daha ucuz ısıtma sağlayan, yerli ve çevreci bir kaynak olduğunu vurgulayan Akman, şunları kaydetti; "Jeotermal seralar, doğal gaza göre daha ucuz maliyetle ısıtma sağlıyor. Bunun için de en uygun kaynak jeotermal enerji. Bu kaynak her yerde yok. Ancak bulunan yerlerde jeotermal kuyusu açmak, suyu bulmak ve onu ısı olarak serada kullanmak ekonomik oluyor. Jeotermal suyun içinde karbondioksit var. Bu karbondioksidi ayırıp sera atmosferine verince gübreleme yapılmış oluyor. Sera gübrelemesiyle verim yüzde 30-40 artıyor. Bitkiyi büyütücü ilaçlar kullanmaya gerek olmuyor.”

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Muhteşem geri dönüş!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Vali fabrikaları gezdi
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA