GÜNCEL
Giriş Tarihi : 04-03-2020 13:49

TÜVASAŞ için konuştu; "Kapanacağı anlamına gelmemeli"

Demiryol-İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Cemal Yaman, TÜVASAŞ'ın birleştirilmesi kararıyla ilgili açıklama yaptı.  Yaman; " Milli Tren için böyle bir uygulamaya gidildi." dedi. 

TÜVASAŞ için konuştu;

Türk İş İl Temsilcisi ve Demiryol-İş Sendikası Şube Başkanı Cemal Yaman, Sakarya, Eskişehir ve Sivas’ta ki fabrikaların Milli Tren setleri için birleştirildiğini düşündüklerini söyledi.
Yaman şunları kaydetti; "

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları İşletmesi’nin bağlı ortaklıkları olan Türkiye Vagon Sanayi (TÜVASAŞ), Türkiye Lokomotif Motor Sanayi (TÜLOMSAŞ) ve Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayi (TÜDEMSAŞ)’ın birleştirilmesiyle Türkiye Raylı Sitem Araçları Sanayi Anonim Şirketi (TÜRASAŞ) kuruldu. Süreci takip etmek lazım. 3 ay içerisinde kuruluş ve yapılanma ortaya çıkacak. Geçmişte TÜVASAŞ’in Müessese Müdürlüğü olduğu dönemde var. Şimdi de güçlü bir yapı oluşturmak için birleşme kararı alındığını düşünüyoruz. İdari anlamda değişiklik gerçekleşti. Üç genel müdür, 12 genel müdür yardımcılı bir yapı tek çatıda toplandı.

ÖZELLEŞTİRMEDEN UZAKLAŞILDI

TÜVASAŞ’ın Eskişehir ve Sivas’ta bulunan fabrikalarda birleştirilip tek çatıda toplanmasını özelleştirme süreci olarak değerlendirmiyoruz. Aksine güç bir yapı ile Milli Tren setlerine odaklanılacağı bir sistem olarak görüyoruz. Çok büyük ve güçlü bir yapı oluştu. Özelleştirme bu haliyle daha büyük maliyet demek. Şimdi üretimin artarak devam etmesi, istihdamın artması için yeni yapılanmanın tamamlanmasını beklemek gerekiyor.

56 TREN SETİ SİPARİŞİ VAR

TÜVASAŞ’ın birleşen şirketlerden birisi olmasının, özelleşeceği veya kapanacağı anlamına gelmemeli. 56 tren seti siparişi var. Neresinden bakarsanız bakın 300 vagon demek. Bu şu anlama geliyor. TÜVASAŞ’ın 5 yıllık işi hazır.

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Muhteşem geri dönüş!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Vali fabrikaları gezdi
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA