EKONOMİ
Giriş Tarihi : 06-04-2020 23:25

Hibe tohum desteğinde Sakarya yok

Tarım ve Orman Bakanlığı, Koronavirüs nedeniyle 21 ildeki çiftçilere tokum ihtiyacının yüzde 75'inin hibe olarak verileceğini duyurdu. Hibe tohum desteği alacak iller arasında Sakarya yer almıyor. 

Hibe tohum desteğinde Sakarya yok

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, hibe tohum desteğiyle ilgili yaptığı açıklamada, koronavirüs salgını nedeniyle bitkisel üretimin devamlılığı ve gıda arz güvencesini sağlamanın büyük önem taşıdığını kaydetti.

Yaz dönemi ekilişlerinde kesinti yaşanmaması ve mümkün olan tüm işlenebilir arazilerde ekiliş için 'Bitkisel Üretimin Geliştirilmesi Programı' başlattıklarını bildiren Pakdemirli; "

Bu projeyle ülkemiz için, hububat, baklagil ve yağlı tohumlu bitkiler gibi stratejik ürünlerde rekolte artışını sağlamayı, aynı zamanda üreticilerimizi bu dönemde üretime yönlendirmeyi, dolayısıyla da tarım arazilerinin etkin şekilde kullanılmasıyla tarımsal üretimin artırılmasını hedefliyoruz. Program doğrultusunda mevcut üretim alanlarına ilave yazlık ekiliş yapılabilecek alan ve ürün deseni bilgileri toplandı. Yazlık ekim yapılabilecek alanlarda ekilişlerin kesintiye uğramaması ve tüm ekilebilir arazilerin üretime katılması için, bu proje kapsamında belirlenen 21 ilde üreticilerimize tohumların yüzde 75'ini hibe ediyoruz. Yüzde 25'i ise çiftçi katkısıyla karşılanacak" diye konuştu. 

TOHUM DAĞITIMINA BAŞLANDI

Tohumların üreticilere dağıtımına başlandığı duyuran Bakan Pakdemirli, ekimi yapılacak ürünlerin buğday, arpa, kuru fasulye, mercimek, mısır, ayçiçeği ve çeltik olduğunu ifade etti.  Hibe desteğinden Adıyaman, Afyonkarahisar, Ağrı, Aksaray, Bingöl, Çanakkale, Erzincan, Erzurum, Kars, Kayseri, Kırıkkale, Kırşehir, Konya, Muş, Nevşehir, Niğde, Samsun, Sivas, Tokat, Uşak ve Yozgat illeri yararlanacak.