GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-05-2020 14:11   Güncelleme : 14-05-2020 14:11

Virüsü kontrol altına almak 5 yılı bulabilir

Koronavirüs ile ilgili açıklamalarda bulunan Dünya Sağlık Örgütü Baş Bilim İnsanı Soumya Swaminathan, salgını kontrol altına almanın 5 yıl sürebileceğini söyledi.

Virüsü kontrol altına almak 5 yılı bulabilir

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı hem aşı hem de ilaç bulma çabaları sürüyor.

Dünya Sağlık Örgütü'nden (DSÖ) konuyla ilgili kritik açıklama geldi. DSÖ’nün video konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında konuşan DSÖ Baş Bilim İnsanı Soumya Swaminathan, koronavirüsü kontrol altına almanın 4-5 yıl sürebileceğini söyledi.

DSÖ Acil Durumlar Birimi Başkanı Dr. Mike Ryan ise hastalığın ne zaman sona ereceğini kimsenin tahmin edemeyeceğini belirtirken, “İnsan vücuduna ilk kez giren yeni bir virüs. Bu nedenle virüsü ne zaman kontrol altına alacağımızı tahmin etmek çok zor” ifadelerini kullandı.

Virüsün HIV gibi kalıcı olabileceğini belirten Ryan, "Bu virüs toplumlarımızda endemik olarak kalabilir. HIV gitmedi, virüsle anlaştık, tedavileri ve önleme yöntemlerini bulduk. İnsanlar bu hastalıktan daha önce olduğu kadar korkmuyorlar ve HIV’li insanlara uzun ve sağlıklı yaşamlar sunuyoruz" diye konuştu.

Ryan, virüse karşı en büyük umutlarının tüm dünyanın eşit şekilde yararlanabileceği "çok etkili" bir aşının bulunması olduğunu da sözlerine ekledi.

KORONAVİRÜSTE SON DURUM

Dünya genelindeki koronavirüs vaka verilerinin derlendiği Worldometers sitesine göre, 14 Mayıs itibariyle hayatını kaybedenlerin sayısı 290 bini, vaka sayısı 4 milyon 450 bini aştı. Covid-19'dan iyileşenlerin sayısı ise 1 milyon 700 bine yaklaştı.

Salgının merkezi haline gelen ABD’deki vaka sayısı ise 1 milyon 430 bini geçti.

14 Mayıs itibariyle ülkede toplam vaka sayısı 1 milyon 430 bin 348'ya ulaştı, 85 bin 187 kişi ise hayatını kaybetti.