GÜNCEL
Giriş Tarihi : 18-05-2020 10:29   Güncelleme : 18-05-2020 10:29

Bayramda sokağa çıkma yasağı olacak mı? Kabine bugün toplanıyor

Kontrollü sosyal hayat döneminde Ramazan Bayramı için hangi önlemlerin alınacağı bugün yapılacak olan kabine toplantısında masaya yatırılacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın hem bayrama hem de bayram sonrasına ilişkin kararları kabine toplantısının ardından duyurması bekleniyor.

Bayramda sokağa çıkma yasağı olacak mı? Kabine bugün toplanıyor

Ramazan Bayramı'nda alınacak önlemler, normalleşmeye ilişkin atılacak yeni adımlar bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki kabine toplantısında ele alınacak.


ALIŞVERİŞ YOĞUNLUĞUNA İLİŞKİN ÖNLEMLER GÖRÜŞÜLECEK


Kabinede salgının seyrindeki son durum ayrıntılarıyla masaya yatırılacak ve arife günüyle birlikte bayram boyunca sürecek 4 günlük sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanıp uygulanmayacağına karar verilecek. Arifenin cumartesi gününe denk gelmesi nedeniyle özellikle 22 Mayıs Cuma günü yaşanabilecek alışveriş hareketliliğine ilişkin önlemler de gündemde olacak. İçişleri Bakanlığı'nın 81 ilde alışveriş yoğunluğunun yaşandığı noktalarda alacağı tedbirlerin genelgeyle duyurulması planlanıyor. Bu kapsamda bayram alışverişinde öne çıkan şeker, çikolata, tatlı, ayakkabı ve giyim alışverişi ile mezarlık ziyaretlerini de içeren kapsamlı bir genelge çıkarılması gündemde.


Bayram süresince ziyaretçi yasağı olması nedeniyle engelli ve yaşlı bakımevlerinde kalan vatandaşların yalnız bırakılmaması için yapılacak hazırlıklar da değerlendirilecek.


KONTROLLÜ SOSYAL HAYAT DÖNEMİ


Toplantıda, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca koronavirüs salgınındaki son durumu verilerle anlatacak. Kontrollü sosyal hayat için alınan kararların nasıl sonuç verdiği gözden geçirilecek, olası yeni adımlar görüşülecek. Bilim Kurulu'ndan gelen tavsiye doğrultusunda birkaç ilde daha seyahat kısıtlamasının kaldırılıp kaldırılmayacağı ele alınacak.

Kabine toplantısında alınan kararların, toplantı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulması bekleniyor.