Duygu Ünal
Duygu Ünal
Giriş Tarihi : 15-11-2019 14:55

LİDER ÖĞRETMEN OLMAK ve ÖĞRETMENİN DEĞERİ ÜZERİNE

      Öğretmen dediğimizde aklımıza farklı farklı öğretmen tipleri gelir. Anlayışlı, enerjik, huysuz, disiplinli, kuralcı, hareketli, öğrencilerle iç içe olmayı seven, şakacı, işinde çok başarılı ve yüzlercesi.. Şüphesizdir ki bu kadar farklı özelliklere sahip öğretmen ve öğretmenlerimiz varken her biri bizim gözümüzde saygı duyulan, en kutsal mesleği icra eden, ışığını öğrencileriyle paylaşan güneş gibidirler. Rufini'nin de bu konu hakkında söylemiş olduğu sevdiğim bir sözünü sizinle paylaşmak isterim. Rufini demiş ki; “Öğretmen kandile benzer. Kendini tüketerek başkalarına ışık verir.” Görüldüğü gibi Rufini de öğretmenin bildiklerini paylaşmasını kandilin ışığını paylaşmasına benzetmiştir. Aslında bana göre güneş ışığını paylaşmakla bir şey kaybetmez, aksine başka hayatlara da ışık olur. Hayâllere açılan kapı, geleceğin umudu olur.

      Öğretmenlik mesleği dünyanın tarihi kadar eskidir. Çoğu insanın hayatından onlarca öğretmen geçmiştir. İnsan, öğretmenlerine karşı vefa borcunu nasıl ödeyeceğini bilemiyor. Liseye geçiş sınavına hazırlanırken, sevdiğim öğretmenlerin üzerimdeki haklarını ödeyebilmek için hedeflediğim liseyi kazanmak istemiştim. Aslında bu bile kendim için önemli bir adımdı. Öğretmenlerimin hakkını nasıl ödeyebilirdim ki? “Bana bir harf öğretenin kırk yıl kölesi olurum” demiş Hz. Ali. Bizler bunca yıl boyunca öğretmenlerimizin bize harcadığı zamanı, ilgiyi, çabayı nasıl öderiz? Bunu düşünürken öğretmen olmanın o çabaya, bir el de benim atmanın, haklarını ödeyemesem bile beni mutlu edeceğini fark ettim ve öğretmenlik bölümünü seçtim.

Baş öğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün izinden giden fikri hür, vicdanı hür bir öğretmen olmak ve böyle öğrencileri vatana katmak istiyorum.

Lider öğretmen, yaptığı öğretimi öğrencilerine göre bireyselleştirebilmelidir. Etkili öğretim stratejilerini derslerinde kullanmalıdır. Öğretimi tek düzelikten kurtararak öğrencilerini de öğrenme yaşantılarına etkin katılan, özgün fikirleri olan bireyler olarak yetiştirilmelidir. Sınıf ortamını etkili öğretimi yapabileceği biçimde düzenlemelidir. Etkili öğretim yapılan bir sınıfta yetişen öğrenciler ileriki yaşamlarında da sosyal ilişkilerinde, problem çözme durumlarında daha başarılı bireyler olarak yaşama katılmaktadır.

Günümüzde öğretmenlik mesleğini sıradanlaştıran, demodeleştiren ve eski mevkiisini kaybettiğini söyleyen ve düşünen insanlar vardır. O kişiler öğretmene saygısızlık yapmakta, kişiliğini ve onurunu zedeleyecek söylemlerde bulunabilmektedirler. Bu kişilere karşı öğretmenin kim ve nasıl insanlar olmaları gerektiğini hatırlatacak uygulamalar yapılmalıdır.

Çocuklar okula gidene kadar anne, babasını model almaktadır. Okula gidince de öğretmenini model alır. Bu sebeple öğretmen, bir rol model olarak çocuğa her konuda doğru rol model olarak bir örnek teşkil etmelidir. Öğretmenin çocuğa kazandıracağı her olumlu şey çocuğa kazandırılması gereken davranışları kazandırırken, yapılan her olumsuz örnek de istenmeyen ve olumsuz davranışların kazanılmasına neden olabilir.

Öğretmen sanıldığının aksine meşakkatli ve fedakârlık isteyen muhterem bir meslektir. Bu mesleği icra eden kişilerin mesleğini hakkıyla yapmaları beklenir. İnsanların da bu kutsal mesleğe her zaman saygıyla bakmaları gerekir.

Teşekkürler.

 Duygu ÜNAL

Gazi Üniversitesi-Gazi Eğitim Fakültesi Öğrencisi

NELER SÖYLENDİ?
@
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
Muhteşem geri dönüş!
ANKET OYLAMA TÜMÜ
GÜNÜN KARİKATÜRÜ
Vali fabrikaları gezdi
E-Bülten Kayıt
ARŞİV ARAMA