30 Kasım 2020|Pazartesi,04:38:43
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 21.11.2020
DOLAR
7,6223 0,96
EURO
9,0586 0,96
ALTIN
459,05 1,31
BİTCOİN
$18.613,8300 0,13
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Ülkü Bak Beslenme ve Diyet Uzmanı
Ülkü Bak Beslenme ve Diyet UzmanıAlzheimer ve Demansa Karşı MIND Diyeti5 dakika da okunur
29 Eylül 2020 - 13:02
29 Eylül 2020 - 13:022 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
2 dakika da okunur
0 yorum

Justinianus Köprüsü Arkeopark haline getiriliyor

Dünya Miras Geçici Listesi'ne giren Serdivan ilçesindeki Justinianus Köprüsü'nde restorasyon ve kazı çalışmaları sürüyor.

Justinianus Köprüsü Arkeopark haline getiriliyor

Türkiye'de ayakta duran en eski yapıtlardan biri olan Justinianus Köprüsü, iki yıl önce UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ne girdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Karayolları Genel Müdürlüğü, tarihi köprünün kültür turizmine kazandırılması için 29 milyon TL'ye mal olacak restorasyon projesini hayata geçirmişti.

25 yıl önce onarılarak trafiğe kapatılan köprü, proje sonunda 'Arkeopark' haline getirilecek.

Etrafı ışıklandırılacak yapının üzerinde vatandaşların vakit geçirebilmesi için sosyal alanlarla bilgi ve tanıtım alanları oluşturulacak.

Justinianus Köprüsü üzerindeki restorasyon, kazı çalışmasıyla başladı. Bakanlık tarafından görevlendirilen arkeologlar gözetiminde köprünün altında, çevresinde ve doğu ucundaki 11 metre yükseklikteki apsisin çevresinde başlatılan kazılarda köprünün güney cephesinde sarnıç ve hamam yapısı ortaya çıkmıştı.

Kazılar sonucunda, altından herhangi bir akarsu geçmeyen köprünün yüzlerce yıl önce ne amaçla yapıldığı sorusu cevap bulacak.

Köprü alanında gerçekleşen restorasyon hakkında değerlendirmelerde bulunan Sakarya Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümünde öğretim üyesi olan Doç. Dr. Serkan Yazıcı, “Justinianus Köprüsü, Roma zamanından beri ayakta duran dünyada en önemli eserler arasında“ dedi.

Kazı çalışmalarının sonrasında turistik bir bölge olacağına belirten Yazıcı, yapının Türkiye ve Sakarya için hem turistik hem de kültürel açıdan büyük bir önem taşıdığını söyledi.

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

MÜŞTERİ DEĞERLENDİRME ANKETİ

Sizce neler yapılmalı ?

Sonuçlar
Aramaktan Vazgeç