21 Temmuz 2024|Pazar,00:55:55
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 21.07.2024
DOLAR
33,0413 0,11
EURO
35,9402 0,60
ALTIN
2.546,09 2,11
BİTCOİN
$67.040 0,04
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Ş. Mahir Tuna
Ş. Mahir TunaKIYMETİ BİLİNMEYEN BAYRAM GECESİ!5 dakika da okunur
21 Kasım 2022 - 12:39
21 Kasım 2022 - 12:393 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
Toprak Turizm
  • PAYLAŞ
3 dakika da okunur
0 yorum

Balık yemenin insan sağlığına faydaları

Veteriner hekim Mustafa Yıldız, insan sağlığı için bulunmaz sağlık fırsatları ortaya koyduğunu söyledi.

Balık yemenin insan sağlığına faydaları
Toprak Turizm


Yıldız, mevsim olarak balık sezonunda olduklarını kaydetti.  balık etinin , insanlar için çeşitli sağlık yararları sağlayan yüksek proteinli, az yağlı bir besin olduğuna dikkat çeken Yıldız; "

Çok şükür bu yılda balıklar, balıkçıların ağlarına çok takılıyorlar. Buda balık tutma rekoltesini biz insanların  lehine  artırıyor. balıklar  insan sağlığı için bulunmaz sağlık  fırsatları ortaya koyuyorlar. balık eti , insanlar için çeşitli sağlık yararları sağlayan yüksek proteinli, az yağlı bir besindir. Özellikle beyaz etli balıklar, diğer tüm hayvansal protein kaynaklarından daha az yağ içerir ve yağlı balıklar, omega-3 yağ asitleri açısından  insan sağlığı için  "iyi" yağlar içerir. İnsan vücudunun sağlığı için ihtiyacı olan bu temel besin maddelerini  (omega 3  yağ asitleri) yine biz insanlar için önemli olan diğer hayvanların sığır ,koyun,keçi, v.b. etlerde balıklara göre daha az bulunduğundan , balıklar insan diyetinin  önemli bir parçasını oluşturur.. Ayrıca balıklar, kırmızı ette yaygın olarak bulunan ve omega-6 yağ asitleri olarak tanımlanan "kötü" yağlar balıklarda bulunmamaktadır.

OMEGA-3'LER İNSAN SAĞLIĞI İÇİN NEDEN ÖNEMLİDİR?

Artan bilimsel araştırmaların sonuçları , omega-3 yağ asitlerinin bir çok insan sağlığına  faydalarını ispatlıyor. Omega 3 ler aşağıda belirtiğim çok önemli sağlıkla ilgili yararları bize sunuyorlar.
• Kan pıhtılaşması ve damar dalgalanmasının(tansiyon) muhafazasında rol oynayarak insan sağlığınIn  korunmasına yardımcı olur;
• Doğum öncesi ve doğum sonrası  çocukların büyümesi  için önemlidir;
• İnsan hareket dokusunu hafifletebilir ve romatoid artrit yükünü hafifletebilir;
• Kardiyak aritmide (düzensiz kalp atışlarında) etkili bir rol oynayabilir. insanlarda yaşlı hücrelerini azaltır ve zihinsel gerilemeyi durdurur. Bu sayede yaşlanmayı yavaşlatır.
balıkta bulunan omega-3'ler (EPA ve DHA)  yukarıda bahsettiğim yararları dışında başka çeşitli  sağlık faydaları  sağlari. Omega-3'leri en çok aşağıda saydığımız balıklarda bulunur.

Alaska'dan yabani somon balığı (taze, dondurulmuş ve konserve edilmiş olabilir),,atlantik uskumrusu , sardalye, sazan balığı, hamsi v.b.  sayabiliriz. İnsanlarımıza sağlıklı güzel günler dilerim" dedi. 
 

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

İLGİLİ HABERLER

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç