15temmuzsbb
15 Temmuz 2020|Çarşamba,21:14:49
Kayıt yok.
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 15.07.2020
DOLAR
6,8682 0,06
EURO
7,8387 0,16
ALTIN
399,66 0,09
BİTCOİN
$9.257,4900 0,31
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Semih Kaçar
Semih KaçarDUNNING-KRUGER SENDROMLULAR VE YAŞAM5 dakika da okunur
06 Aralık 2019 - 11:20
06 Aralık 2019 - 11:202 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
2 dakika da okunur
0 yorum

Şifayı SAÜEAH’ta buldu

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniğinde, atnalı böbreği olan ve röntgen ile taşları görülemeyen hasta, kapalı ameliyatla böbrek taşları temizlenerek şifa buldu.

Şifayı SAÜEAH’ta buldu

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi (SAÜEAH) üroloji polikliniğine iki taraflı böbrek ağrısı şikâyetiyle başvuran Fatma İrken’in röntgende böbrek taşları görülmemesi üzerine yapılan ileri görüntülemede böbreklerinde nadir görülen doğumsal konjenital anomali (böbreğin at nalı şeklinde olması) ve böbrek taşı olduğu tespit edildi. Çok nadir görülen ve doğuştan gelen atnalı böbrek, yapısı itibariyle normal bir böbreğe göre cerrahi işlemlerin güçlükle yapıldığı böbrek tipi olarak bilinirken, hastaya SAÜEAH’ta atnalı böbreğine kapalı taş ameliyatı yapıldı.


Doç. Dr. Fikret Halis ve ameliyat ekibi Dr. Anıl Erdik, Hemşire Elif Kurtay ve Hemşire Mutlu Bakan ile anestezi ekibi tarafından hastanın sol böbreğindeki yaklaşık 4x3 cm’lik taşına perkütan nefrolitotomi yöntemiyle (kapalı yöntem böbrek taşı cerrahisi) başarılı bir şekilde müdahale edilerek tüm taşları temizlendi. Operasyonla ilgili bilgi veren Doç. Dr. Fikret Halis “Günümüzde kapalı yöntemle böbrek taşı temizleme cerrahisinde, iki santimetre ve üzeri böbrekteki her türlü taşa sırttan yaklaşık bir santimetrelik kesi ile girilerek başarılı bir şekilde operasyon yapılıyor ve açık cerahiye gerek duyulmadan hastaların konforlu bir şekilde günlük yaşantılarına dönmesi amaçlanıyor.” dedi. Doç. Dr. Halis, bu tip operasyonların SAÜEAH Üroloji Kliniği gibi cerrahi deneyimi yüksek merkezlerde başarıyla gerçekleştirildiğini dile getirdi.

 

 

Etiketler :

MÜŞTERİ DEĞERLENDİRME ANKETİ

Sizce neler yapılmalı ?

Sonuçlar
Aramaktan Vazgeç