balıkçı Hüseyin 2022
Satso
07 Şubat 2023|Salı,00:49:31
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 07.02.2023
DOLAR
18,6661
EURO
19,8094
ALTIN
1.088,64
BİTCOİN
$0,0000879 439,11
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Ş. Mahir Tuna
Ş. Mahir TunaPOSTMODERN HAREKETLER BUNLAR - 96 dakika da okunur
02 Aralık 2022 - 13:01
02 Aralık 2022 - 13:014 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
Emren Bilişim
  • PAYLAŞ
4 dakika da okunur
0 yorum

Akyazı'da Dünya Engelliler Günü etkinliği

Akyazı Özel Eğitim Uygulama Okulu'nca 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla etkinlik yapıldı.

Akyazı'da Dünya Engelliler Günü etkinliği
Emren Bilişim


'Sevgi her engeli aşar', 'Hayatı paylaşmak için engel yok' yazılı pankart taşıyan öğrenciler, ilçe merkezinde yürüyüş gerçekleştirdi.

3 Aralık dünya engelliler günü münasebeti ile akyazı çarşı merkezde günün anlam ve önemini belirtten yazıyı akyazı Özel Eğitim Uygulama Okulu Müdürü uğur arslanokudu. 

Arslan; "3 Aralık Birleşmiş Milletler’in 1992 yılında almış olduğu karar sonrası 'Uluslararası Engelliler Günü' olarak ilan edilmiştir. 3 aralık, o gün itibariyle tüm dünyada ve ülkemizde bu özel insanların sorunlarına dikkat çekmek için belirlenmiş bir gündür. Dolayısıyla 3 aralık dünya engelliler günü kutlanacak veya bayram yapılacak bir gün değil, karşılaşılan sorunların gündeme getirileceği ve bunların çözümü için yapılabileceklerin ele alınacağı bir tarih olmalıdır.

Günümüzde artık engellilik görmemek, duymamak, yürüyememek ya da başka bir fonksiyon kaybı değildir. Birçok yerde duyduğumuz gibi, “asıl engel yüreklerde” de değildir. Hem ülkemizde hem de dünyada artık engelin çevreden kaynaklı, engellinin hayatını zorlaştıran sorunlar olduğu kabul görmüştür. Yani bu özel kardeşlerimiz bir yerden bir yere rampa ve asansör olmadığı için gidemiyorsa, sokakta kaldırımlar erişilebilir olmadığı için hareket edemiyorsa, toplu taşıma araçları bu özel insanlara uygun olmadığı için kullanılamıyorsa, engelli park yerlerine araçlar için ayrılmış otoparklara başka araçlar park ediyorsa, işe girmek istediklerinde reddediliyorsa, insanların “sen bunu yapamazsın” cümlelerine maruz kalıyorsa, asıl engel burada demektir. Yani asıl engel, hayatın her alanının erişilebilir olarak düzenlenmemesi ve “sen bunu yapamazsın” şeklinde ortaya çıkan önyargılardır. Üstelik bu taleplerin sağlanmasını istemek ayrıcalık ya da lütuflar da değildir. Bunlar, herkesle birlikte eşit ve adil bir ortamda bu insanların yaşayabilmesi için gerekli düzenlemelerdir ve hem ulusal, hem de uluslararası yasalarda var olan haklardır.


Çoğu yerde ve toplantıda duyarız: "Herkes bir engelli adayıdır" denir ve yapılan hizmetin bu nedenle hayata geçirildiği ima edilir. Çevremizdeki birçok kişi de bunu iyi niyetiyle söyler. Oysaki bu, "Günün birinde ben, siz ya da yakınım da bunlar gibi olabilir. Şükürler olsun ki böyle değiliz. Bu yüzden bunlara yardım edelim” benzeri engelli bireyleri ibret alınması insanlar olarak gören bir anlayışın ürünüdür. Bu nedenle; yapılacak her düzenleme günün birinde engelli olma ihtimaline karşı değil de, bireysel farklılıklar dikkate alınarak, toplumda yaşayan her bireyin hayatın her alanına eşit ve özgür bir şekilde erişimini sağlamak bakış açısıyla yapıldığında, daha iyi sonuçlar vermektedir.

Toplumda farkındalık oluşturmak, onlara gerekli desteği vermek, onların da hakları olduğunu bilerek yaşamak hepimizin sorumlulukları arasındadır. İnsanlar birbirlerinden farklı olabilir fakat eşit haklara sahiptir. Engelli bireyleri yapamadıklarıyla değil yapabildikleriyle ve bizlere benzeyen yanlarıyla görmek gerekir. Onların acıma duygusuna değil sevgi ve anlayışa ihtiyaçları vardır. Onları soyutlayıp, ötekileştirmek yerine bütünüyle aramızda oldukları bir hayat sunalım. Onlara engel değil, destek olalım. Katılımlarınız için öğretmen, öğrenci ve velilerim adına teşekkür ediyorum" ifadelerine yer verdi.


Ardından Engel İstasyonu Etkinlikleri (Bedensel Engelliler İstasyonu, Görme Engelliler İstasyonu ve İşiteme Engelliler İstasyonu) yapıldı. İstasyon Etkinliklerinin ardından Çarşı içinde yürüyüş yapıldı. Programa katılan misafirlerle son olarak fotoğraf çekilmesinin ardından program sonlandırıldı.

 

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç