14 Temmuz 2024|Pazar,00:40:19
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 14.07.2024
DOLAR
33,0372 0,65
EURO
35,9878 0,40
ALTIN
2.559,61 0,40
BİTCOİN
$58.690 1,92
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Ş. Mahir Tuna
Ş. Mahir TunaKIYMETİ BİLİNMEYEN BAYRAM GECESİ!5 dakika da okunur
20 Kasım 2023 - 14:15
20 Kasım 2023 - 14:153 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
Toprak Turizm
  • PAYLAŞ
3 dakika da okunur
0 yorum

Başkan Işıksu: Kutlamıyoruz

Adapazarı belediye Başkanı Mutlu Işıksu, insanlık tarihinin en büyük vahşetlerinden biri olan Gazze'deki soykırımı lanetlediklerini belirterek 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü'nü kutlamadıklarını söyledi.

Başkan Işıksu: Kutlamıyoruz
Toprak Turizm


Başkan Işıksu'nun açıklaması şöyle; "

K U T L A M I Y O R U Z!

Bugün 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü.

Çocuk Dostu adapazarı vizyonumuzla göreve geldiğimiz ilk günden bugüne, şehrimizin çocukları için 5 Çocuk Hakları Projesi, 1 Kreş ve Gündüz Bakımevi, 622 Park, Bilgi Evleri ve Millet Evlerimizde 100’lerce kurs programını hayata geçirdik.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından 20 Kasım 1989 tarihinde kabul edilen Çocuk Hakları Sözleşmesindeki 54 maddede, çocukların kişiliğinin tam ve uyumlu olarak gelişebilmesi için mutluluk, sevgi ve anlayış havasının içindeki bir aile ortamında yetişmesi gerekliliği kabul edilerek çocukların eşit ve devredilemez haklarına dikkat çekilmektedir.

Özellikle Madde 6’da

“Taraf Devletler, her çocuğun temel yaşama hakkına sahip olduğunu kabul ederler ve çocuğun hayatta kalması ve gelişmesi için mümkün olan azami çabayı gösterirler.”

Madde 24’de

“Taraf Devletler, çocuğun olabilecek en iyi sağlık düzeyine kavuşma, tıbbi bakım ve rehabilitasyon hizmetlerini veren kuruluşlardan yararlanma hakkını tanırlar. Taraf Devletler, hiçbir çocuğun bu tür tıbbi bakım hizmetlerinden yararlanma hakkından yoksun bırakılmamasını güvence altına almak için çaba gösterirler.”

Madde 27’de

“Taraf Devletler, her çocuğun bedensel, zihinsel, ruhsal, ahlaksal ve toplumsal gelişmesini sağlayacak yeterli bir hayat seviyesine hakkı olduğunu kabul ederler.”

Madde 36’da

“Taraf Devletler, esenliğine herhangi bir biçimde zarar verebilecek başka her türlü sömürüye karşı çocuğu korurlar.”

Madde 37’de

“Hiçbir çocuk, işkence veya diğer zalimce, insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele ve cezaya tâbi tutulmayacaktır. Hiçbir çocuk yasadışı ya da keyfi biçimde özgürlüğünden yoksun bırakılmayacaktır.”

Madde 39’da

“Taraf Devletler, her türlü ihmal, sömürü ya da suistimal, işkence ya da her türlü zalimce, insanlık dışı veya aşağılayıcı muamele ya da ceza uygulaması ya da silahlı çatışma mağduru olan bir çocuğun, bedensel ve ruhsal bakımdan sağlığına yeniden kavuşması ve yeniden toplumla bütünleşebilmesini temin için uygun olan tüm önlemleri alırlar.”

Yukarıda sayılan tüm maddeler, Katil İsrail devleti tarafından açıkça ihlal edilmiştir. Terör devleti olarak da nitelendirdiğimiz İsrail, Filistin’de adeta soykırım uygulamış ve 5.000’i aşkın çocuğu katletmiştir.
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bu vahşetin derhal durdurulması için gereken tüm çalışmalar yapılmaktadır.

adapazarı Belediyesi olarak şehrimizin tüm çocukları adına, insanlık tarihinin en büyük vahşetlerinden biri olan bu soykırımı lanetliyor, Birleşmiş Milletler ve Dünya Çocuk Hakları Komiteleri başta olmak üzere tüm uluslararası kuruluşları yeniden göreve çağırıyoruz.

İsrail, katlettiği çocukların gözyaşlarında boğulmaya mahkûm olacaktır."

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç