28 Kasım 2020|Cumartesi,13:12:43
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 21.11.2020
DOLAR
7,6223 0,96
EURO
9,0586 0,96
ALTIN
459,05 1,31
BİTCOİN
$18.613,8300 0,13
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Ülkü Bak Beslenme ve Diyet Uzmanı
Ülkü Bak Beslenme ve Diyet UzmanıAlzheimer ve Demansa Karşı MIND Diyeti5 dakika da okunur
11 Mayıs 2020 - 11:14
11 Mayıs 2020 - 11:142 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
2 dakika da okunur
0 yorum

Kaba yem hazırlamanın tam zamanı

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, işletmeler için sezon itibarıyla kaba yem hazırlamanın ve stoklamanın tam zamanı olduğunu söyledi.

Kaba yem hazırlamanın tam zamanı

Yıldız, yaptığı açıklamada, mevsim itibarıyla kaba yem üretiminin tam zamanı olduğunu kaydetti.  Stoklamanın bir yıllık kaba yem ihtiyacını karşılaması gerektiğini ifade eden Mustafa Yıldız; "

Bir ahır işletmesi için kaba yem ne anlama gelir. Öncelikle bu işle iştigal edenlerin bilmesi gereken, işletmenin toplam giderlerinin yüzde 70'i yem giderleridir. Yem giderlerini ne kadar azaltırsanız işletmenin karlılığını o ölçüde artırmış olursunuz. Örnek vermek gerekirse geçen yıl sezonda bir balya yonca 15-20 tl arasında fiyat bulurken, bu fiyat kışın 35 tl ye kadar çıkmaktadır. Fiyatların böyle yükselmesi eğer o işletme baharda bu zamanlar gerekli hazırlığı yapmadıysa ,artan giderler işletmenin karsızlığıyla karşı karşıya kalmasına yol açacaktır. Tabii ki böyle bir durumla hiçbir işletme karşı karşıya kalmak istemez" diye konuştu.

Bu dönemde kaba yemi kurutarak ya da silaj yaparak stoklamanın mümkün olduğunu vurgulayan Yıldız, şunları kaydetti; "Ayrıca hayvan besleme konusunda serbest veteriner hekimlerden ayrıntılı bilgilere ulaşmanız mümkündür. Ayrıca işletmenin büyütülmesi, işletmenin karlılığından geçer .Maliyetleri ne kadar çok azaltırsak işletmenin büyütülmesine o kadar maddi kaynak temin etmiş oluruz. Ülkemizin de artan nüfusa bağlı olarak hayvancılıkla ilgili (et,et ürünleri,süt süt ürünlerine ) olan ihtiyaç her geçen gün  artarak devam etmektedir. Bu ihtiyacı bu toprakların gerçek sahibi olan bizler hepimiz üreterek çalışarak karşılayacağız."

Etiketler :

MÜŞTERİ DEĞERLENDİRME ANKETİ

Sizce neler yapılmalı ?

Sonuçlar
Aramaktan Vazgeç