23 Ocak 2022|Pazar,14:59:25
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 23.01.2022
DOLAR
13,4726
EURO
15,2894
ALTIN
793,64
BİTCOİN
$5,8600 26,05
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Tacettin Furuncuoğlu
Tacettin FuruncuoğluTEK EKSİK TARAFTAR3 dakika da okunur
Marmara Göz
03 Aralık 2021 - 17:10
03 Aralık 2021 - 17:102 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
2 dakika da okunur
0 yorum

Kara mürver projesiyle kadın istihdamına katkı

Akyazı Belediyesi,SUBÜ ile Akyazı Kaymakamlığı’nca düzenlenen projede kara mürver yetiştirilerek satılacak.

Kara mürver projesiyle kadın istihdamına katkı

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ), Akyazı Belediyesi tarafından Doğu Marmara Kalkınma Ajansı’nın (MARKA) Sosyal Gelişmeyi Destekleme Programı (SOGEP) kapsamında kabul edilen ‘Kadınlarımız Kara Mürver Yetiştiriyor Hastalığa ve Salgına Dur Diyor Projesi’nde ortaklardan birisi olarak yer alıyor.

Toplamda 1 milyon 736 bin liralık bütçeye sahip projede Akyazı Kaymakamlığı da ortaklardan birisi olurken, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO), Akyazı İlçe Tarım Müdürlüğü ve Ak Belde Anonim Şirketi ise projeye iştirak ediyor.

İlk istişare toplantısı yapıldı

Projenin hayata geçirilmesi için ilk istişare toplantısı Akyazı Belediyesi Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya SUBÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Taki Demir, Akyazı Belediye Başkan Yardımcıları Mehmet Öztürk, Ünal Gündüz ve Ali Özer, Ak Belde A.Ş. Genel Müdürü Feyzi Bora, SUBÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü’nden Arzu Saygıner Çil ile Akyazı Kaymakamlığı, Akyazı İlçe Tarım Müdürlüğü ve SATSO’dan temsilciler katıldı. Proje ile kara mürver yetiştiriciliği kapsamında sosyal yardım alan ve seçilen kadınlara SUBÜ Ziraat Fakültesi akademisyenleri tarafından eğitim verilecek. Halihazırda sosyal yardım alan 30 kadına arazi tahsis edilerek gelir sahibi olmaları sağlanacak. Akyazı’da kullanılan ve sahipli arazilerde ise üretim yapmak için 60 kişiye eğitim verilecek. Kara Mürver İşleme Tesisi kurularak sosyal yardım alan 6 kadının sürekli istihdam edilmesi sağlanacak. Arazi tahsis edilen ve kendi arazilerinde kara mürver üreten çiftçilerin ise kooperatif kurmaları sağlanacak. Kara mürverin kanser hücreleriyle savaşma, kan basıncını dengeleme, ateş düşürme ve daha birçok faydası bulunuyor.

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç