24 Eylül 2020|Perşembe,09:13:46
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 24.09.2020
DOLAR
7,6905 0,14
EURO
8,9861 0,11
ALTIN
457,88 0,76
BİTCOİN
$10.284,3200 1,78
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
ÜlkÜ Bak Beslenme ve Diyet Uzmanı
ÜlkÜ Bak Beslenme ve Diyet UzmanıKış Aylarında Güçlü Bir Bağışıklığın Püf Noktaları5 dakika da okunur
15 Eylül 2020 - 13:20
15 Eylül 2020 - 13:204 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
4 dakika da okunur
0 yorum

Karantinadan kaçanlar için yeni gelişme

il Hıfzısıhha Kurulu tarafından alınan karar ile Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Serdivan Sakarya Kız Öğrenci Yurdunun D Bloğu bu amaçla İl Sağlık Müdürlüğüne tahsis edildi. Buda izole kararına rağmen bu kararı ihlal edenler ve izole edilmek için imkanı bulunmayan vakalar barınacak.

Karantinadan kaçanlar için yeni gelişme

İl Hıfzıssıhha Kurulu Vali Yardımcısı Ersin Emiroğlu Başkanlığında toplandı. Yapılan toplantıda, hastalık belirtisi gösteren veya bu yönde tanı konulan kişiler ile temaslı oldukları belirlenen kişilere yönelik etkin takip ve denetim sistemi belirlendi.  Öte yandan mevsimlik tarım işçilerinin barındığı alanlar, inşaat şantiyeleri gibi yerlerde Covid19 tanılı ya da temaslısı olan kişilerin izolasyona alınmalarında; bu yerlerin geçici nitelikte olması ve izolasyon koşullarını sağlama imkanı bulunmaması nedenleriyle çeşitli güçlüklerle karşı karşıya kaldıkları göz önüne alınarak bu konuda da bir takım kararlar alındı. Yapılan toplantıda İl/İlçe Salgın Denetim Merkezleri aracılığıyla yapılan rehberlik ve denetimlere rağmen hakkında izolasyon kararı verilmiş bazı kişilerin tedbirlere aykırı davranarak ikametlerini terk etmek suretiyle halk sağlığını riske attıkları, hastalığın başka kişilere bulaşmasına sebebiyet verdikleri anlaşıldığı vurgulandı.

KIZ YURDU

Bu çerçevede;  İzolasyon koşullarını ihlal eden ya da izolasyon koşullarını sağlama imkanı olmayan geçici nitelikte yerlerde konaklayan kişilerin izolasyon süreçlerini tamamlatmak üzere il pandemi kurulunun; Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne bağlı Serdivan Sakarya Kız Öğrenci Yurdunun D Bloğu bu amaçla İl Sağlık Müdürlüğüne tahsis edildi.  İhtiyaç duyulması halinde bu amaç için,başka yurt ve pansiyon da il sağlık müdürlüğüne tahsis edilebilecek.

VALİLİK KOORDİNELİ

Bu amaçla tahsis edilen  yurt veya pansiyonların yönetimi Vali tarafından görevlendirilecek bir mülki idare amirinin genel koordinasyonunda mevcut yöneticilerle sağlanacak. Vali tarafından gerekirse diğer kamu kurum ve kuruluşlarından da personel görevlendirilmesi yapılarak bu yurt veya pansiyonların personel ihtiyacı karşılanacak.Yurt veya pansiyonların her türlü temizlik hizmetleri ve diğer lojistik ihtiyaçları AFAD tarafından karşılanacak. Yurt veya pansiyonlarda izolasyona tabi tutulması kararlaştırılan kişiler ile görevlendirilen personelin beslenme ihtiyaçları AFAD koordinasyonunda Kızılay tarafından karşılanacak.

SAĞLIK PERSONELİ

Yurt veya pansiyonlarda izolasyona tabi tutulması kararlaştırılan kişilerin sağlık durumlarını gözlemlemek, tıbben gerekli durumlarda sağlık kuruluşlarına sevkini koordine etmek ve görevlendirilen personelin salgınla mücadelede belirlenen tedbirlere uygun çalışmasını sağlamak üzere yeterli sağlık personeli görevlendirilecek.Yurt veya pansiyonlarda oluşacak tıbbi atıklar Büyükşehir belediyesi tarafından ücretsiz olarak bertaraf edilecek. Yurt ve pansiyonlara ziyaretçi kabul edilmeyecek.  Yurtlarda 24 saat esasına göre kesintisiz sürdürülecek olan güvenlik önlemleri mülki idare amirinin gözetiminde yeteri kadar güvenlik/kolluk ve/ veya KYK güvenlik personeli ile sağlanacak.

SUÇ DUYURUSUNDA

Hakkında evde/ikametinde izolasyon kararı verilmiş olmakla birlikte geçici ve mevsimlik işlerde çalışan tarım ve inşaat işçileri ile değişik sebeplerden ötürü izolasyon sürecini geçirecek uygun bir meskeni olmayan kişiler; tahsis edilen yurtlara veya pansiyonlara yerleştirilecek ve izolasyon süresi burada tamamlayacak.  Bu kişilerin izolasyon süresince tahakkuk edecek iaşe ve ibate bedeli Valiliklerce karşılanacak. Evde izolasyonda olması gerekirken yapılan denetimler sonucunda konutlarını terk etmek başta olmak üzere değişik şekillerde izolasyon kararına aykırı hareket eden kişiler için;genelgeler çerçevesinde gerekli idari işlemler yapılacak ve TCK 195 nci maddesi uyarınca suç duyurusunda bulunulacak.

İDARİ İŞLEM YAPILACAK

 Ayrıca valilik koordinasyonunda güvenlik/kolluk personeli tarafından izolasyon sürecini tamamlatmak üzere yurtlara veya pansiyonlara sevk edilerek zorunlu izolasyona tabi tutulacak. Uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesi ve mağduriyete neden olunmaması, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesi ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılacak

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

İLGİLİ HABERLER

MÜŞTERİ DEĞERLENDİRME ANKETİ

Sizce neler yapılmalı ?

Sonuçlar
Aramaktan Vazgeç