Bisiklet Vadisi
20 Ağustos 2022|Cumartesi,05:53:56
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 20.08.2022
DOLAR
18,0876
EURO
18,1625
ALTIN
1.016,26
BİTCOİN
$0,2434 17,64
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Ş. Mahir Tuna
Ş. Mahir TunaCAMİ ŞADIRVANLARI VE OKULLARIN BASKET POTALARI6 dakika da okunur
10 Aralık 2020 - 19:32
10 Aralık 2020 - 19:323 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
MARMARA GÖZ
  • PAYLAŞ
3 dakika da okunur
0 yorum

Kuraklıkla mücadele için tasarruf çağrısı

Şiddetli kuraklık yaşayan Sakarya'da en önemli içme suyu kaynağı olan Sapanca Gölü'ndeki çekilme kritik seviyelere yaklaşıyor. Yetkililer, suyun tasarruflu kullanılması çağrısında bulundu.

Kuraklıkla mücadele için tasarruf çağrısı
MARMARA GÖZ


Sakarya ve Kocaeli'nin içme suyu ihtiyacını karşılayan Sapanca Gölü'nde su seviyesinde kuraklık nedeniyle yaşanan düşüş alarm veriyor.

Son 80 yılın en kurak yazını geçiren ve sonbaharda beklenen yağışı alamayan bölgede kuraklıktan en fazla Sapanca Gölü etkileniyor.

Sakarya ve Kocaeli'nin içme suyu ihtiyacının karşılandığı gölde su seviyesi 30.41 metre seviyesine kadar düştü.

Yuvacık Barajı'na da gölden yapılan su takviyesi devam ederken kış ayında da yeterli yağış düşmemesi durumunda göldeki su seviyesinin daha da düşmesinden korkuluyor.

TASARRUF ÇAĞRISI

Sakarya Büyükşehir Belediyesi suyun tasarruflu kullanılması konusunda çağrıda bulundu. Açıklamada; "

Mevcut şartlar göz önüne alındığında şehrimizin doğa harikası bu gölü tüm güzellikleriyle koruyarak gelecek nesillere bırakmak bizim vazifemizdir. Sapanca Gölünün bu doğal güzelliğinin korunması adına şehrimizin ihtiyacı olan içmesuyu suyunun bir kısmını yeni yaptığımız Akçay Barajından alarak gölden daha fazla su çekilmesinin önüne geçmiş olacağız.

2020 yılında Sakarya’da yağış oranında ciddi azalmalar görülerek Sapanca Gölünde su seviyesinde azalmalar meydana gelmiştir. Sakarya Büyükşehir Belediyesi ekipleri şehrin su kaynağı olan Sapanca Gölünün su kalitesi ve temizliği için yoğun çaba sarf etmektedir. Gelecekte yaşanacak olumsuzlukların önüne geçmek ve göz bebeğimiz olan Sapanca Gölümüzü korumak için hepimize sorumluluk düşmektedir.

Sapanca Gölünden alınıp, Hızırilyas arıtma tesislerinde arıtılarak dünyanın en kaliteli içmesuyu haline dönüştürülen bu suyu içmesuyu şebekelerinde kayıp olmasının önüne geçilmesi adına büyük yatırımlar yapılmaktadır. Sapanca Gölünden alınıp abonelere ulaşıncaya kadar olan süreç sürekli kontrol altında tutularak izlenmekte olup, oluşan arıza ve kayıpları azaltmak için sürekli takip edilmektedir. Mevcut şartlar göz önüne alındığında şehrimizin doğa harikası bu gölü tüm güzellikleriyle koruyarak gelecek nesillere bırakmak bizim vazifemizdir" denildi. 

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

İLGİLİ HABERLER

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç