BYM yazılım
30 Haziran 2022|Perşembe,20:19:13
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 30.06.2022
DOLAR
16,6904
EURO
17,5423
ALTIN
971,21
BİTCOİN
$27,86 92,27
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Mustafa Anzele
Mustafa Anzele Sakaryaspor'a 2'si çok iyi 3 forvet lazım3 dakika da okunur
18 Mayıs 2022 - 21:25
18 Mayıs 2022 - 21:253 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
MARMARA GÖZ
  • PAYLAŞ
3 dakika da okunur
0 yorum

Nurullah Genç SAÜFEST’te öğrencilerle bir araya geldi

Sakarya Üniversitesinin (SAÜ) düzenlediği SAÜFEST kapsamında tertiplenen Kitap Festivaline Nurullah Genç konuk oldu. “Başarı bedel ister” konulu söyleşiye öğrenciler yoğun ilgi gösterdi.

Nurullah Genç SAÜFEST’te öğrencilerle bir araya geldi
MARMARA GÖZ


Sakarya Üniversitesi alışılagelmiş bahar festivali anlayışının dışına çıkarak kapsamlı bir festival gerçekleştirdi. Festivalin son gününde, yazar-şair nurullah genç, Sakarya Üniversitesine konuk oldu. Sevenleriyle Kitap Festivali Konferans Çadırında buluşan nurullah genç, alışılmış bir yerine ufuk açıcı çeşitli hikâyeler anlattı.

Söyleşinin başında konuşmasının sıradan bir ‘başarı için gerekenler’ konuşması olmadığını belirten nurullah genç, ‘Başarı gösterebilmemiz için ne yapmalıyız?’ sorusunun cevabını izleyicilerin söyleşinin sonunda kendilerinin çıkarması gerektiğini söyledi.

‘Biz koşu bittikten sonra da koşan atlarız’

Herkesin kısa ömründe bir iz bırakması gerektiğini vurgulayan nurullah genç, “Peki bir insan öldükten sonra koşmaya nasıl devam edebilir? Ölmeden önce iz bırakın. Yeryüzünün altındakiler, üstündekilerden daha fazladır ancak yerin üstündekilerin hatırladığı, yerin altındakilerin sayısından daha fazladır. Siz yerin altına gittikten sonra yerin üstündekiler tarafından hatırlanmak istiyorsanız iz bırakın. Ama güzel izler bırakın. Çünkü kötü izler bırakanlar da hatırlanır iyi izler bırakanlar da hatırlanır. Siz kötülükle anılmayın, iyi ve güzel izler bırakarak hatırlanın çocuklar.” dedi ve ekledi, “Güzel iz bırakmanın yolu da yine bizim medeniyetimiz açısından üç başlıkta kendisini gösterir, bu üç başlığı yerine getiren insanın koşusu öldükten sonra da devam eden bir koşudur. İşte o mısranın muhatabı olduğumuz zaman, ‘biz koşu bittikten sonra da koşan atlarız’ mısrasının muhatabı haline gelir.”

Osmanlı tokadının yanlış anlaşıldığını dile getiren nurullah genç, “Osmanlı askeri sivil direniş nedir bilmez, çünkü bilir ki onlar kadına dokunmaz, masuma dokunmaz, çocuğa dokunmaz. Bizim ecdadımız savaşın dışında neden öldürmez biliyor musunuz? Çünkü Allah'ın kesin emridir. Haksız yere insan öldüren tüm insanları öldürmüş gibidir diye buyuruyor Allah. Bu nedenle Osmanlı'nın kılıcı dahi eğridir. Batı'nın kılıcı keskindir, şövalye kılıcını hatırlayın. Galatasaray'ın bir maçından dolayı 'Eğri kılıca tokat' diye bir manşet atmıştı yıllar önce İsviçre gazeteleri. Kimse anlamadı o zaman, arkadaşlarımla konuşurken dedim ki eğri kılıçtan kasıtları Osmanlı, tokattan kasıtları da Osmanlı tokadı. Osmanlı tokadının ne olduğunu biz bilmiyoruz. Osmanlı askerlerinin iki tane ciddi silahı vardı; biri kılıcı, biri de tokadı. Tarihte buna dair kanıtlar var.” diye konuştu.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan’ın da katıldığı söyleşide nurullah genç’in konuşması sık sık katılımcıların alkışlarıyla kesildi.

Söyleşinin son bulmasıyla nurullah genç sevenlerinin kitaplarını imzaladı.

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

İLGİLİ HABERLER

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç