17 Haziran 2024|Pazartesi,11:10:02
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 17.06.2024
DOLAR
32,7557 0,04
EURO
35,0511 0,11
ALTIN
2.439,75 0,74
BİTCOİN
$66.173 0,14
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Ş. Mahir Tuna
Ş. Mahir TunaKIYMETİ BİLİNMEYEN BAYRAM GECESİ!5 dakika da okunur
30 Mayıs 2024 - 12:38
30 Mayıs 2024 - 12:382 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
MARMARA GÖZ
  • PAYLAŞ
2 dakika da okunur
0 yorum

Suşi ve servis tekniklerini uzmanlardan öğrendiler

SUBÜ Sapanca Turizm MYO Aşçılık Programı ile Pastacılık ve Ekmekçilik Programı öğrencilerine yönelik olarak uzman şeflerin katılımı ile ‘Suşi ve Yiyecek İçecek Servis Teknikleri’ başlıklı bir eğitim düzenlendi.

Suşi ve servis tekniklerini uzmanlardan öğrendiler
MARMARA GÖZ


Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi (SUBÜ) sapanca Turizm Meslek Yüksekokulu Aşçılık Programı ile Pastacılık ve Ekmekçilik Programı öğrencilerine yönelik olarak ‘suşi ve Yiyecek İçecek Servis Teknikleri’ başlıklı bir eğitim verildi. Öğrencilere ayrıca Uzak Doğu mutfağına ilişkin teorik bilgiler aktarıldı. Eğitim; Elite World Grand sapanca’dan Şef Hakan Korkmaz, Yaren Demir ve Rıza Yıldız, Almanya Berlin Gastro Kulth’tan Şef Mahmut Atınız ve Sakaryalı Yiyecek İçecek Müdürü Safa Subay’ın katılımıyla gerçekleştirildi. Staj dönemine ve mezuniyete hazırlanan öğrencilerin katıldığı eğitimde şefler suşinin yapım aşamalarını en ince ayrıntısına kadar anlattı ve sunumlar hazırlanarak tadımlar yapıldı. Eğitim sapanca Turizm MYO Müdürü Prof. Dr. Şevki Ulema’nın teşekkür konuşması ve katılım sertifikalarını takdimi ile son buldu.

Eğitim detayları

Almanya’da mesleğini icra eden Şef Mahmut Atınız öğrencilere kişisel gelişim ve Avrupa’daki restoranların işleyişi ile mutfak kültürlerine ilişkin bilgi verirken, Şef Hakan Korkmaz yerel ve Uzak Doğu mutfağını anlattı. Yiyecek İçecek Müdürü Safa Subay yiyecek ve içecek servis tekniklerinden bahsederek mutfak ve servis arasındaki koordinasyonun önemine değindi. sapanca Turizm MYO Otel, Lokanta ve İkram Hizmetleri Bölüm Başkanı Öğretim Görevlisi Taner Öztürk, eğitime verdiği destek için katılımcılara teşekkür ederken bu tür özel eğitimlerin öğrencilerin farkındalık ve çeşitliliğini artırdığını ve onların mesleğe bakış açısını değiştirerek kişisel gelişimlerine fayda sağladığını ifade etti. Öztürk ayrıca sektör paydaşları ile öğrencilerini bir araya getirmeye ve sektöre katkı sağlayacak öğrenciler yetiştirmeye devam edeceklerini belirtti.

Etiketler :
YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç