Ramazan
Ramazan 2023
23 Mart 2023|Perşembe,10:40:25
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 23.03.2023
DOLAR
18,6661
EURO
19,8094
ALTIN
1.088,64
BİTCOİN
$0,0464 2.660,19
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Ş. Mahir Tuna
Ş. Mahir Tuna BİRİLERİ VAR Kİ7 dakika da okunur
12 Kasım 2022 - 16:51
12 Kasım 2022 - 16:512 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
MARMARA GÖZ
  • PAYLAŞ
2 dakika da okunur
0 yorum

AK Parti'den kritik hamle

Türkiye'de seçim takvimi yaklaşırken AK Parti'den kritik bir hamle geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın dönüm noktası olarak nitelendirdiği 2023 seçimleri için AK Parti, yeni milletvekili adaylarını vatandaşa sorarak belirleyecek.

AK Parti'den kritik hamle
MARMARA GÖZ


ak parti yönetimi 2023 seçimlerinde milletvekilliğine aday gösterilecek isimler için iki ayrı çalışma yürütüyor. ak parti’de, mevcut milletvekillerinin Meclis ve saha performansı çapraz verilerle ölçülürken, bir yandan da yeni isimler için vatandaşların talepleri alınıyor.

İllerde şimdiden yüzlerce aday adayının ortaya çıktığını belirten ak parti kurmayları “Milletvekili aday listesi seçim sonuçlarını en az yüzde 3 etkiliyor. Bu nedenle, adaylar belirlenirken vatandaştaki karşılığı, uyum ve bölge dengesi esas alınacak. Şu anda her ilde vatandaşa ‘Kimi aday görmek istediklerine’ yönelik açık uçlu sorular soruluyor. Mevcut milletvekillerinden memnuniyetleri ölçülüyor. Halkın istediği, vatandaşın onay vereceği isimler arasından değerlendirme yapılacak. Bugüne kadarki seçimlerin en kritik olanı 2023’te gerçekleştirilecek. Bu sebeple çok hassas bir çalışma yürütülecek” dedi.

DEĞİŞİM BEKLENTİSİ

İl, ilçe başkanlarının milletvekilliği adaylıkları konusunda MKYK’da bir karar alınacağını belirten ak parti kaynakları “Büyük ihtimalle teşkilat yöneticilerinden parti yönetiminin izni olmadan adaylık için görevlerinden istifa etmemeleri istenecektir. Ayrıca üç dönemini doldurmayan veya son kongrede seçilen il-ilçe başkanlarının milletvekili adayı olarak ortaya çıkmamalarına yönelik bir dizi karar alınacaktır” değerlendirmesini yaptı. ak parti kurmayları, önceki seçimlerde de ak parti’de en az yüzde 50 oranında değişime gidildiğini hatırlatarak “Bu seçimde de mevcut milletvekillerinin belki yarısından fazlası değişecektir. Üç dönemlikler var, kendi isteği ile yeniden aday olmak istemeyenler var. Tüm bunlarla birlikte önceki seçimlere oranlara daha fazla bir değişim beklenebilir” diye konuştu.

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç