Mevlid Kandili 2022
Ak parti
07 Ekim 2022|Cuma,22:57:00
 
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 07.10.2022
DOLAR
18,5894
EURO
18,0911
ALTIN
1.012,21
BİTCOİN
$0,0242 88,61
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Ş. Mahir Tuna
Ş. Mahir TunaNAZAR BONCUĞU HURAFESİ VE TESPİHLERİN ÜFLENMESİ !7 dakika da okunur
fullWidthAds5
29 Temmuz 2020 - 10:55
29 Temmuz 2020 - 10:555 dakikalık okuma 1 yorum
  • PAYLAŞ
5 dakikalık okuma
1 yorum

49788 KEZ OKUNDU

Süt Dişleri ve Çocuklarda Diş Gelişimi

Süt Dişleri ve Çocuklarda Diş Gelişimi

Merhaba sevgili Sakarya Haber okuyucuları ben Diş hekimi Derya Emir, Bundan sonra belirli aralıklarla sizlerle bu köşede buluşacağız.

Bu haftaki yazımda sizlere süt dişleri ve çocuklarda diş gelişiminden bahsetmek istiyorum.

Süt dişleri ortalama 6 ile 2.5 yaş arasında sürmeye başlayıp, 6 ile 12 Yaş arasında daimi dişler ile yer değiştirir.

Süt dişleri fonksiyon(çiğneme,koparma,öğütme) ,fonasyon (konuşmak için sesleri çıkarmak) ve daimi dişler için yer tutma ve rehber olarak görev yapmaktadır. Bu nedenle süt dişlerinin sağlığı çok önemlidir.

20 Adet süt Dişimiz var iken 32 adet daimi dişimiz bulunmaktadır. 6 ile 12 yaş arasındaki döneme karışık dişlenme dönemi denir.  12 yaş itibari ile 20 yaş dişleri hariç tüm daimi dişler ağız içerisinde yer almaktadır. Yaptığımız muayeneler sonucunda ailelerin büyük çoğunlukla yanılgıya düştüğü bir nokta vardır. 6 yaş dişleri diye adlandırdığımız birinci büyük azı dişlerinin süt dişleri ile karıştırılması neticesinde ilk daimi diş çürüklerine rastlamaktayız. Süt dişleri sürmesi esnasında çocuklarda ağrı, ateş, salyalanmada artma, ishal gibi şikayetler oluştuğu için genelde aileler çocuklarında yeni bir süt dişinin sürdüğünü fark ederler. Fakat daimi dişlerimiz sürerken genelde bu tür şikayetler yaşamadığımız için ailelerimiz özellikle azı dişlerimizin sürdüğünü farketmez.

Genellikle birinci büyük azı dişlerimiz süt dişi olarak değerlendirilir ve zaten yenisinin süreceği düşünülerek 9-10 yaş itibari ile kocaman çürüklerle bize başvurmaktadır. Niçin daha önce başvurmadıklarını sorduğumuzda genellikle aldığımız yanıt hep aynıdır. Çürüğü fark ettiklerini fakat süt dişi olduğu için yenisinin geleceğini düşünüp bir diş hekimine başvurmadıklarını ifade ederler. İlk daimi diş çürüğü olarak karşılaştığımız dişler, 6 yaş dişi dediğimiz birinci büyük azı dişleridir.

Süt dışı çürüklerinin mutlaka tedavi edilmesini istiyoruz. Tedavi edilmeyen süt dişleri ileri dönemde ağrıya, apseye ve bazen tedavi edilemeyecek duruma gelip düşmesi gereken zamandan önce çekilmesi gerekir. Aynı zamanda daimi dişlerimizin sürmesi için gerekli olan alanın daralmasına ve ileri dönemde diş çapraşıklığına neden olmaktadır. Ve tabii ki fonksiyon kaybına neden olmaktadır.

Çocuk hastalarımızda dişler sürdükten sonra rutin olarak üçer aylık periyotlarla ya da ağız bakımı iyi ise altışar aylık periyotlarla ortalama 12 yaşına kadar düzenli kontrolleri önermekteyiz. Bu kontroller esnasında ara dönemde oluşan problemler erkenden tespit edilerek daha kısa süreli, daha az maliyetli ve daha acısız şekilde tedavi edilebilir. Ara kontrollerin amacı hem dişsel gelişimi takip etmek hem de iskeletsel bir problem varsa büyüme gelişme tamamlanmadan erken müdahaleler ile sorunu çözmektir.

Fırçalama olayına gelirsek dişlerimiz sürmeye başladığı andan itibaren mutlaka fırçalama yapılmasını öneriyoruz. Bebeklik döneminde pamuklu bezler ıslatılıp ya da silikon fırçalar yardımı ile temizlik yapılabilir. Daha sonra ise çocuklara uygun diş fırçaları ve diş macunları ile çocuğun fırçalama alışkanlığını kazanmasını hedeflemekteyiz. 6 yaş ve öncesinde çocukların yutkunma refleksi tükürme refleksinden daha ağır bastığı için florür içermeyen diş macunları önermekteyiz. 6 yaş sonrası daimi dişler sürmeye başladıktan sonra florür içeren günlük kullanıma uygun diş macunları kullanımını öneriyoruz.

Özellikle gece yatmadan önce temiz bir ağızla uykuya dalmak ağız sağlığı için çok önemli bir konu çünkü gün içerisinde tükürük salgımız %100 iken gece uyku esnasında tükürük salgımız normalin çok aşağısına düşerek yıkayıcı özelliğini kaybetmektedir. Yemek artığı ile uykuya daldığımızda tükürük PH git gide düşerek ağız içerisinde çürüğe neden olan bakteriler düşük PH değerinde çoğalmaya başlar ve çürük oluşumu işte tam da bu safhada başlar.

Günde iki kere dişlerimizi mutlaka fırçalamalıyız ama gece fırçalama kesinlikle ihmal edilmemelidir.

Bu hafta, genel hatlarıyla süt dişleri fırçalama karışık dişlenme dönem ile İlgili bilgiler paylaşmaya çalıştım önümüzdeki yazılarımda diş hekimliğinin diğer önemli konularına yazılarımda yer vereceğim.

Sağlıklı ve güzel gülüşler dilerim.

Derya Emir Diş Hekimi

YORUMLAR (1)
TARIK
TARIK

SİZİNLE İLETİŞİM KURMAK İSTİYORUM NASIL YARDICI OLABİİRSİNİZ

CEVAPLA

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

YAZARIN DİĞER YAZILARI

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç
Aramaktan Vazgeç