09 Temmuz 2020|Perşembe,07:07:35
Kayıt yok.
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 09.07.2020
DOLAR
6,8643 0,05
EURO
7,7903 0,19
ALTIN
399,56 0,12
BİTCOİN
$9.443,2400 2,20
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
10 saniye de okunur
25 Nisan 2020 - 19:54
25 Nisan 2020 - 19:543 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
3 dakika da okunur
0 yorum

Gökteki cisim merak uyandırdı Bakın ne çıktı?

Sakarya'da vatandaşların gökyüzünde gördüğü cisim büyük merak uyandırdı. Cismin, ABD'li girişimci Elon Musk'ın kurduğu SpaceX uzay şirketinin yüksek hızda internet için uzaya gönderdiği Starlink uyduları olduğu ortaya çıktı.

Gökteki cisim merak uyandırdı Bakın ne çıktı?

ABD'li girişimci Elon Musk'ın kurduğu SpaceX uzay şirketinin yüksek hızda internet için uzaya gönderdiği Starlink uyduları uzay yolculuğu sırasında Sakarya üzerinde görüldü. Vatandaşlar, uyduları, göktaşına benzetti. 

Starlink uyduları, son zamanlarda gece saatlerinde gökyüzünde görülebiliyor. Sakaray'da akşam saatlerinde gökyüzünde görünen cisim vatandaşlar arasında büyük merak uyandırdı. 
Ancak cisimlerin birbiri ardına dizili şekilde hareket eden bir uydu takımyıldızı olan Starlink uyduları olduğu ortaya çıktı. Zira söz konusu uydular, pek çok ülkede UFO olarak yorumlandı. 

TÜRKİYE'NİN NERESİNDEN GEÇTİĞİNİ TAKİP EDEBİLİRSİNİZ

Aşağıdaki internet sitesini kullanarak Starlink uydularının Türkiye'nin neresinden geçtiğini rahatlıkla takip edebiliyorsunuz. Takip için öncelikle Starlink uydularının canlı seyrini gösteren siteyi açmanız gerekiyor. Site yüklendiğinde ve konumunuz algılandığında uyduların görüneceği saat ve gün bilgileri ekranın solunda gözüküyor. Bu saat ve tarihte gökyüzüne bakarak bir çizgi halinde Starlink uydularını görebilirsiniz. Ancak uyduları seyredebilmek için gökyüzünün açık olması gerekiyor. Sitede o sırada gökyüzünün açık ya da kapalı olacağı bilgisi veriliyor. Dilerseniz sağdaki Open Street View butonuna tıklayarak uyduları Google Street View üzerinden görebilirsiniz.

NE ZAMAN BAŞLADI?

Elon Musk'ın 2015 yılında duyurduğu ve 2019'da lansmanı gerçekleşen projede yaklaşık 360 uydu piyasaya sürüldü. Her biri yaklaşık 225 kilogram ağırlığında olan uyduların üzerinde Güneş paneli bulunuyor. 

Uydular 60'lık gruplar halinde piyasaya sürülürken, ayda yaklaşık 2 grubun uzaya gönderilmesi amaçlanıyor. 

Yörüngeye yerleştirilen uyduların yüksekliklerini artırmak için iyon motorlar kullanılıyor.

SpaceX'in Mars yolculuğunu finanse etmek için Starlink projesini başlattığı ifade ediliyor. Falcon roketinin içerisine sığdırılan uyduların yeniden kullanılabileceği belirtiliyor.

Forbes'da yer alan habere göre bu aylarda sıklıkla gökyüzünde gözlemlenebilen uydular bir yandan da endişe yaratıyor. Bugün yaklaşık 2 bin aktif uydu Dünya'nın etrafında dönüyor; SpaceX ise bu rakamı bir hayli artırıyor. Dünya yörüngesinde çarpışan uydular ciddi bir risk oluşturuyor. Çarpışmadan kalan enkaz parçalarının her birinin daha sonra diğer uyduları da etkileyebileceği ifade ediliyor.

Etiketler :

MÜŞTERİ DEĞERLENDİRME ANKETİ

Sizce neler yapılmalı ?

Sonuçlar
Aramaktan Vazgeç