07 Temmuz 2020|Salı,05:44:04
Kayıt yok.
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 06.07.2020
DOLAR
6,8666 0,10
EURO
7,7177 0,13
ALTIN
392,22 0,27
BİTCOİN
$8.982,7200 1,69
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
10 saniye de okunur
31 Temmuz 2019 - 14:13
31 Temmuz 2019 - 14:133 dakika da okunur 0 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
3 dakika da okunur
0 yorum

Yerli uçak motoruna SAÜ desteği

Sakarya Üniversitesi Termal Sprey Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı Genel Müdürü Prof. Dr. Fatih Üstel, milli uçak motoru kaplaması ve medikal ürünler hakkındaki projeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Yerli uçak motoruna SAÜ desteği

Laboratuvar hakkında bilgi veren Prof. Dr. Üstel, “Laboratuvarımızın temeli 1992 yılında atılmış. Daha sonra da gün geçtikçe büyüyerek üretim, analiz ve karakterizasyonun yanında performans testlerinin de yapıldığı büyük bir laboratuvar oldu. Laboratuvarımızın Türkiye’de ikinci bir örneği yok. Ülkede ve bölgede birçok konuda örneğiz. İki ana konuda faaliyet göstermekteyiz bir tanesi uzay havacılık sahasında uçak motorlarına yönelik. Diğeri de medikal uygulamalar. Yani vücut içine yerleştirilen ortopedik implantlar ve protezlerin kemik tozu ile kaplanmasına yönelik” dedi.

“İSTİKBAL GÖKLERDEDİR” SÖZÜ İLKEMİZ

Üstel, “Yerli uçak motorunun kaplama projemiz başarı ile devam ediyor. Amacımız, net ve somut bir şekilde ortaya bir hedef koymak ve bu hedefe ulaşmak amacıyla, milli sorumluluk duygusuyla zamansız, mekansız ve limitsiz çalışmaktır. Çalışmaların getirisini ülkemiz insanına; bilgi ve tecrübe olarak kazandırmaktır. Mustafa Kemal Atatürk’ün “İstikbal göklerdedir” sözü ilkemizdir. Bu ülküden yola çıkarak, uzay ve havacılık odaklı, nitelikli, katma değeri yüksek bilimsel ve teknolojik araştırmalar ve endüstriyel uygulamalar yapmak, kişi ve kurumlarımız müşavirlik hizmeti üretmek, bildiklerimizi en açık yüreklilikle anlatmak, temel hedefimizdir” dedi.

“HİZMET ALMAK İSTEYENLER VAR”

Üstel, “Bu çalışmalarımızı da İSO 13485 ile belgelendirdik. Yurtdışından da akredite olduk. TÜRKAK adı ile birlikle burada bu üretimleri gerçekleştiriyoruz. Çekirdek bir ekibimiz var kaplama üretimine yönelik uzman personelimiz var. Testler için uzaman hocalarımız var. Bu şekilde hem üniversiteye bilimsel olarak hem de Türkiye’ye endüstriyel olarak hizmet üretiyoruz. Genellikle İstanbul, Ankara, İzmir tarafından kaplama üretilmesi konusunda çok talep görüyoruz.  Yurt dışından da bayağı hizmet almak isteyenler oluyor” şeklinde konuştu.

“YERLİ UÇAĞIN MOTORUNDA İMZAMIZ VAR”

Bizim buradaki amacımız hem uzay ve havacılık sanayinde ara yüz olmak. Sağlık sektöründe de adres olmak istiyoruz. Alt yapımızda sentetik kemik üretim imkânı var. Gelecekte ürettiğimiz kemik tozlarıyla ortopedik kaplama yapabiliriz. Sağlık sektöründe birçok modifiye edilmiş kemik tozu üretecek alt yapıya sahibiz. Bütün alt yapının kurulmasında TÜBİTAK, kalkınma bakanlığı, devlet planlama teşkilatı projeleri yer aldı. Partnerlerimiz arasında Roketsan, TEİ, ÇİMTAŞ gibi birçok firmaya kaplama üretiyoruz.  Yerli uçağın motor kaplama projesinde de imzamız var” ifadelerine yer verdi.

 

 

Etiketler :

MÜŞTERİ DEĞERLENDİRME ANKETİ

Sizce neler yapılmalı ?

Sonuçlar
Aramaktan Vazgeç