17 Mayıs 2021|Pazartesi,23:30:36
  • Nöbetçi Eczane:
  • AİLE Eczanesi
  • HAVA DURUMU:
  • Parçalı Bulutlu
PİYASALAR Güncelleme : 17.05.2021
DOLAR
8,3181 1,62
EURO
10,1217 1,45
ALTIN
499,01 0,42
BİTCOİN
$44.370,36 1,21
HAFTANIN POPÜLER YAZARI
Semih Kaçar
Semih KaçarAHLAK GELİŞİMİ PERSPEKTİFİNDE İNSAN; LAWRANCE KOHLBERG PRAGMATİZMİ5 dakika da okunur
08 Nisan 2021 - 11:05
08 Nisan 2021 - 11:053 dakika da okunur 1 yorum Koleksiyona EkleŞİKAYET BİLDİR
  • PAYLAŞ
3 dakika da okunur
1 yorum

Dikkat çeken kuyruklu yıldız keşfi

Bilim insanları yanmış ve talk pudrasıyla kaplanmış bir kuyrukluyıldızı gözlemledi. Ömrünün son demlerinde olduğu bildirilen kuyrukluyıldızın gözlemlenmesi, bu gök cisimlerinin evrimine dair ipuçları sağlıyor.

Dikkat çeken kuyruklu yıldız keşfi

P/2016 BA14 isimli kuyrukluyıldız, ilk olarak 2016’ta tespit edilmişti. Gökbilimciler o dönemde cismin bir göktaşı olduğunu düşünmüş, daha sonra zayıflamış bir kuyrukluyıldız olduğunu anlamıştı.

Kuyrukluyıldızlar da diğer gökcisimleri gibi yaşlanıyor ve aktif yaşamları sona eriyor. Örneğin yıldızlara yaklaştıkça ısınıyor ve malzemelerini kaybedebiliyor.

Hawaii'deki Subaru Teleskobu’nda görevli araştırmacıların pazartesi günü yaptığı açıklamada bu cismin de ömrünün son demlerini yaşadığı belirtiliyor:

"Bu kuyrukluyıldız Güneş Sistemi’nin içinde epey gezindi. Artık neredeyse tüm buzunu yaktığına ve yaşamının sonuna yaklaştığına inanılıyor."

22 Mart 2016'da kuyrukluyıldız, Dünya'ya 3,6 milyon kilometre yaklaştı. İşte bu eşsiz fırsattan yararlanan bilim astronomi yıldızı gözlemlemek için Subaru Teleskobu’nu kullandı.

Japonya Ulusal Astronomi Gözlemevi'nden ve Koyama Astronomi verileri araştırmacıların kurduğu bir ekip, bu teleskopla kuyrukluyıldızdaki termal kızılötesi verileri topladı. Gözlemde başvurulan teknoloji, temassız termometrelerde kullanılan teknolojiyle aynıydı.

Sıra dışı gök cismini bu yöntemle inceleyen bilim insanları, aktif ömrünün sonuna yaklaşan bir kuyrukluyıldızın çıplak çekirdeğine ilişkin ilk yer temelli gözlemleri yapmış oldu.

Gözlemler, çekirdeğin çapının 800 metre olduğunu ve iri fillosilikat taneleriyle kaplandığını ortaya çıkardı. Subaru Teleskobu ekibi, "Bu, bir kuyrukluyıldızda talk gibi sulu bir silikat mineralinin ilk keşfi" dedi.

Dünyada bu fillosilikat taneleri genellikle talk pudrası formunda bulunuyor.

Talk pudrası, nemi emmesi ve sürtünmeyi azaltması için kullanılan sağlık ürünlerinde yer alıyor. Hatta bebek pudralarının önemli bir kısmı da bu maddeden yapılıyor. Söz konusu ürünlerin yarar ve zararları ise hayli tartışmalı.

Bilim insanları şimdi bu kuyrukluyıldızın, doğumundan beri talk pudrasıyla kaplı olup olmadığını araştırıyor. Zira bu maddenin, kuyrukluyıldızın yanmasıyla ortaya çıkmış olabileceği de düşünülüyor.

Akademik dergi Icarus’ta yayımlanan araştırmanın başyazarı Dr. Takafumi Ootsubo, "Bulgular, kuyrukluyıldızların evrimini araştırmamız için değerli bir ipucu sağlıyor" diye konuştu:

"Kuyrukluyıldız çekirdeklerini daha fazla gözlemlemek, bu gökcisimlerin evrimine dair daha fazlasını öğrenmemizi sağlayacak. Buna inanıyoruz."

YORUMLAR (1)
Merih yildirim
Merih yildirim

Dün akşamda ben gördüm çıplak gözle Poyrazlar dan calticaga doğru gidiyordu rengide turuncu sarı yesildi bir anda gökyüzünde akşam hava kararmaya yakın hareket halinde renkler ilgimi cekti

CEVAPLA

YORUM YAP
Adınızı yazınız
Yorumunuzu yazınız!

İLGİLİ HABERLER

Etiketlere göre arama:

Aramaktan Vazgeç